6. SINIF ROBOTİK KODLAMA

Robotik Kodlama 6. Sınıf ->15. Hafta -Mesafe Sensörü

Merhabalar! Tinkercad ile Arduino devrelerinde sensörleri kullanmaya bu hafta da devam edeceğiz. Bu hafta sizlerle ” Ultrasonik Mesafe Sensörünü” tanıyıp ufak çaplı projeler yapacağız.

İlk olarak “Ultrasonik Mesafe Sensörünü” tanımayla dersimize başlayalım.

Ultrasonik Mesafe Sensörü ; sonar iletişim kullanarak karşısındaki nesneye olan mesafeyi hesaplayan bir sensördür. . Sonar dediğimiz sistem;  insan kulağının duyamayacağız frekansta ses dalgalarını kullanarak cismin uzaklığı hesaplamamıza yardımcı olur.

Sensörün çalışma prensibi basittir. Sensörde göze benzeyen iki pin vardır. İlk pinden  40 Khz frekansında bir ses dalgası  üretilir ve bu ses dalgası bir cisme çarpıp geri döndüğünde Diğer pin aktif hale gelir. Sesin havada yayılma hızını bildiğimiz için ilk pinden  verilen sinyalden sonra diğer pinin aktif olduğu zaman kadar ki süreyi ölçerek aradaki mesafeyi kolayca hesaplayabilirsiniz. 

Haydi gelin dersimize “Ultrasonik Mesafe Sensörü” arduino devremizde nasıl bağlanır onu öğrenmek ile başlayalım.

Aşağıdaki videoyu izleyerek Ultrasonik Mesafe sensörünün Tinkercad uygulamasında nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

 

 

Haydi gelin şimdi de Ultrasonik mesafe sensörü ve buzzer devre elemanlarını kullanarak “Park Sensörü” projesi yapalım. Projemizde 100 cm ve 100 cm’den daha az mesafe kaldığında buzzer çalmaya başlayacak ve mesafe azaldıkça buzzer daha sık çalacak.

Bu projede kullanılacak devre elemanları nelermiş onları öğrenmek ile başlayalım.

Şimdi Tinkercad’i açalım. “Circuits” bölümüne tıklayalım. Yeni devre diyelim ve yukarıdaki listede yer alan elemanları aşağıdaki resme göre bağlayarak devremizi oluşturalım.

Kod kısmına gelelim ve aşağıdaki kodları yazalım. Kodları yazdıktan sonra Simülasyonu Başlat’a tıklayalım.İlk başta buzzer’dan ses gelmeyecektir. 100cm olduğu zaman buzzer ses çıkarmaya başlayacak. Mesafe azaldıkça buzzer’ın çalma süresi azalacak ve daha çok ses verecektir.

Devre kurulumu ve kodların yazılımını videoyu izleyerek de öğrenebilirsiniz.

 

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Robotik Kodlama 6.Sınıf/2.dönem 15. Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir