BTY DERSİDİJİTAL SANATSEÇMELİ DERSLER

Dijital Sanatlar -> 15.Hafta – Tinkercad ile Trambolin Tasarımı

Merhabalar! Bu hafta konumuzda sizlere Tinkercad uygulamasında “Trambolin Tasarımı”  yapmaktan bahsedeceğiz.

 

Trambolin tasarımının nasıl yapıldığını  öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Videodaki basamakları sizler de uygulamaya çalışırsanız Tinkercad uygulamasında şekil eklemek , çoğaltmak , döndürmek , taşımak , gruplamak , renk değiştirmek  vb… özellikler hakkında alıştırma yapmış olacaksınız.

 

 

 

 

 

 

 

Neler yaptık hep beraber bakalım:)

  1. Adım :  1 silindir ekledik. Yükseklik: 0.3 , Genişlik:100, Derinlik:100, Taraflar :64 , Renk : sizin tercihiniz olarak ayarladık
  2. Adım : 1 halka ekledik. Yarıçap : 75, Tüp: 0.3 , Genişlik:102, Derinlik:102, Yükseklik:1, Taraflarlar:24, Adımlar:24 olarak ayarladık.
  3. Adım : Halka ve silindiri hizaladık. Silindir halkanın içinde görüntüsü vermelisiniz.
  4. Adım : Text yani metin ekledik. Jump, Zıpla, Hopla ne istiyorsak yazdık ????  Ortasında bulunacak şekilde yazının genişliğini ve yüksekliğini ayarladık.
  5. Adım :  Tüm nesnelere gruplandırdık. Renk kısmını çok renkli olarak işaretlemeyi unutmayın.
  6. Adım :  1 yay ekledik. Yay nesnesini Şekil oluşturucular grubunda bulabilirsiniz. R1:1, R2:2, Offset: 0.3 , Dönüşler:5 , yükseklik:12 olacak şekilde ayarladık. Yüksekliği unutmayın sonra benim  videoda yaşadığımı yaşarsınız:)) Yayımızı -90 derece sağa döndürüp yatay konuma getiriyoruz. Ve gruplandırdığımız nesneminizin yan tarafında hizalıyoruz.
  7. Adım:  Yay nesnemizi kopyalayıp karşı tarafta kopyayı hizalıyoruz. Sonra ikisini birden kopyala-çoğalt- tekrarla yapıyoruz. Bunu yaylar trambolinin etrafını saracak şekilde tekrarlıyoruz. Ve Hepsini gruplandırıyoruz.
  8. Adım1 tane tüp ekledik. Yarıçap : 10 , Duvar kalınlığı:0.5, Taraflar:64, Bevel:5 , Bevel Segments:10, Genişlik ve Derinlik :124, Yükseklik:4 olacak şekilde ayarladık. ve gruplandırdığımız nesnemiz ile hizaladık.
  9. Adım: Son olarak 1 silindir ekledik. Yükseklik : 35, Genişlik ve Derinlik:4 , Taraflar:64,  Bevel:25, Bevel Segments:10 olacak şekilde ayarladık. Videodan hizalaması ile ilgili yardım alabilirsiniz. Yay nesnemiz gibi etrafını saracak şekilde çoğalttık.
  10. Adım : Tüm nesnelerin rengini kendinize göre ayarlayabilirsiniz. En son tüm nesneleri gruplandırarak bitirdik .

 

 

Siz de kendi trambolin tasarımınızı yaparak arkadaşlarınızla paylaşın.  🙂

 

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına Evraklar/Günlük Plan/ Dijital Sanatlar /2.dönem 15.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir