2. DÖNEM6. SINIFBTY DERSİ

6. Sınıflar -> 14. Hafta – Çizim Yapıyorum

Çizim Yapıyorum

Merhabalar! Bu hafta Scratch uygulamasında çizim yapabilmemizi sağlayan “Kalem ” eklentisiyle birlikte gelen kod bloklarını tanıyacağız. Bu kod bloklarının ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını öğreneceğiz. Bu kod bloklarını kullanarak “Şekil Çizelim” isimli bir uygulama oluşturacağız.

Bu hafta da konularımızı kapsayan   Scratch bülteni hazırladık. Bu bülteni indirerek uygulamaları yapmaya çalışabilirsiniz.

“Çizelim Eğlenelim” isimli Scratch Bültenimizi indirmek için TIKLAYINIZ. 

“Çizelim Eğlenelim” isimli Scratch Bültenimizin sayfasına gitmek için tıklayınız. 

 

 

Kalem eklentisini kod bloklarının altındaki + işaretine basarak ekleyebilirsiniz. Bu eklentiyle birlikte çizim yapmakta kullanacağınız kod blokları eklenecektir. Bu kod bloklarının ne işe yaradığını aşağıdaki resmi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Bu kod bloklarının kullanımı ve görevlerini öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Kod bloklarının kullanımını pekiştirmek için “Şekil Çizelim  ” adında bir uygulama  oluşturduk. Bu uygulamayı incelemek için yeşil bayrağa tıklayın.

Animasyonu göremiyorsanız indirmek için TIKLAYINIZ.

Her zaman olduğu gibi bu uygulamayı kodlamaya başlamadan önce nasıl bir uygulama yapacağımı belirledim. Arkasından bu uygulamaya uygun dekor ve kuklalarımı belirledim. Bu uygulamada tüm dekor ve kuklaları Scratch ile gelenlerden ve Scratch’te çizerek oluşturdum.

Şimdi kodlama kısmına geçelim. İlk olarak  projemde kullanacağım  sahneyi ekledim. Sonra da uygulamanın ilk başında uygulamanın tanıtımını yapacak Kadın kuklamı ekledim. Sıra geldi kod kısmına …….

Projenin kod kısımlarını aşağıdaki basamakları izleyerek yapabilirsiniz.

 

Bu uygulamanın  nasıl yapıldığını öğrenmek için isterseniz videoyu da izleyebilirsiniz.


 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 6.Sınıf/2.dönem 14.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir