5. SINIF ROBOTİK KODLAMA

Robotik Kodlama 5. Sınıf ->15.Hafta -Işıklar Yanıyor

Merhaba.Bu hafta da Mbot robot kitimizle simülasyon üzerinden projeler yapamaya devam edeceğiz. Bu haftaki konumuz robot kitimizin üzerinde bulanan RGB Led’leri kullanmak.

Projemizi kodlamaya başlamadan önce bir robot sisteminde RGB Led’ler nerede? Nasıl çalışır? Biraz onun hakkında bilgi vermekle dersimize başlayalım. 

RGB (Red-Green-Blue) LED içerisinde kırmızı, yeşil ve mavi renkleri barındıran bir LED çeşididir. Bu üç renk  için renk aralığı belirlenmiştir. Bu aralıklardaki sayı değerlerini üç renk içinde değişik değişik girdiğimizde farklı kombinasyonlar oluşturulabilir. Her kombinasyon da doğadaki bir renge denk gelmektedir. Tüm renkler; kırmızı, yeşil ve mavi renklerin farklı kombinasyonları ile elde edilir. Yani RGB Led kullanıldığında sadece kırmızı , yeşil ve mavi renkler değil diğer renklerde de ledimizin yanmasını sağlayabiliriz. 

Mbot robot kitimizde devre kartına entegre şekilde 2 tane RGB Led bulmaktadır. Bu RGB Led’leri ışık ile ilgili projelerde kullanmaktayız.

Haydi dersimize simülasyonu açmakla başlayalım.

Simülasyon uygulamasına ulaşmak için TIKLAYINIZ. 

Simülasyonumuzda ne yazık ki sağ taraftaki ledimizin yandığını göremiyoruz. O yüzden projelerimizde sadece sol taraftaki ledi kullanacağız. Aşağıdaki kodları yazarak Mbot robotumuzun Sol ledinin sırasıyla kırmızı ve mavi yandığını görelim.

Yukarıda yaptıklarımızı daha iyi anlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Haydi gelin hep beraber daha önce öğrendiğimiz bilgilerimizi de kullanarak bir proje oluşturalım. Projemiz şöyle ; robotumuz çevrede engel var mı diye bakacak eğer engel varsa duracak , sol ledimiz kırmızı yanacak ve ses çıkaracak. Eğer engel y0ksa mavi ışık yanacak ve robot hareket edecek. 

Projemizi anladığımıza göre ilk olarak aşağıdaki resimdeki gibi engel olan bir çalışma alanı tasarlayın.

 Aşağıdaki kodları yazarak Mbot robotumuzun projemizdeki kriterlere göre hareket etmesini sağlayın.

Yukarıda yaptıklarımızı daha iyi anlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Robotik Kodlama 5.Sınıf/2.dönem 15. Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir