BTY DERSİDİJİTAL SANATSEÇMELİ DERSLER

Dijital Sanatlar -> 14.Hafta – Tinkercad ile Anahtarlık Tasarımı

Merhaba ! Bu hafta dersimizde sizlere çevrimiçi 3D tasarımlar yapabileceğiniz , Tinkercad uygulamasında anahtarlık tasarımı  nasıl yapılır ondan bahsetmek istiyorum.

Anahtarlık tasarımın  nasıl yapıldığını  öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Videodaki basamakları sizler de uygulamaya çalışırsanız Tinkercad uygulamasında şekil eklemek , döndürmek , taşımak , gruplamak , renk değiştirmek , delik özelliği , metin ekleme  vb… özellikler hakkında alıştırma yapmış olacaksınız.

 

  • Öncelikle çalışma düzlemine bir KUTU nesnesi ekleyip özelliklerinden Yarıçapı:1 mm,  Uzunluk:20 mm, Genişlik: 50mm ve Yükseklik: 5 mm olarak ayarlayalım.  İstediğiniz rengi seçebilirsiniz.
  • Şekillerden TEXT nesnesini çalışma düzleminde boş bir alana ekleyip metin olarak ismimizi yazalım. Metnin yüksekliğini 10 mm  olarak ayarladıktan sonra genişliğini ve uzunluğunu bir önceki adımda oluşturduğumuz kutu nesnesinin içine sığacak şekilde değiştirelim. Metni nesnenin üzerine getirip şekildeki gibi hizalayalım. Son olarak metnin özellikler penceresinden Delik olarak seçim yapalım.
  • Çalışma düzlemine bir TÜP nesnesini ekleyip özellikler penceresinden aynı rengi seçelim. Yarıçapı: 7mm, Duvar kalınlığı:1,5mm, Yükseklik(Ortadaki kırmızı kare):5mm olacak şekilde ayarlayalım. Sonra tüp nesnemizi kutu nesnemizin üzerine yaklaşık 1/4’i içeride kalacak şekilde hizalayalım.
  • Son adımda eklediğimiz tüm nesneleri Ctrl+A klavye kısayolu veya fare yardımıyla seçerek “Gruplandır” özelliği sayesinde tüm nesneleri tek bir nesne haline dönüştürelim.

 

 

Şimdi sıra sende! Kendi anahtarlığını tasarlamaya hazır mısın?

 

 

 

 

 

 

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına Evraklar/Günlük Plan/ Dijital Sanatlar /2.dönem 14.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir