6. SINIF ROBOTİK KODLAMA

Robotik Kodlama 6. Sınıf ->7. Hafta -Butonla LED Kontrolü

Merhabalar! Tinkercad ile Arduino devreleri kurmaya devam ediyoruz. Bu haftaki dersimizde  Buton kullanımından bahsedeceğim. Butonlar dijital değerler üretebilen devre elemanlarıdır. Bu özelliğini kullanarak butona basılıp basılmamasına göre diğer devre elemanlarını kontrol edebilirsiniz. Bugün bizler de Ledleri buton yardımıyla yakıp söndürmeyi göreceğiz.

Butona basılı tutulduğu zaman buton 1 değerini üretecek şekilde devremizi oluşturacağız. 1 değeri üretildiğinde ledin yanmasını sağlayacağız. Butona basılmadığı zaman ise 0 değeri üretilecek ve led sönecek şekilde bir kodlama yapacağız.

İsterseniz bu devremiz için neler gerekli onlarla dersimize başlayalım.

Şimdi Tinkercad’i açalım. “Circuits” bölümüne tıklayalım. Yeni devre diyelim ve yukarıdaki listede yer alan elemanları aşağıdaki resme göre bağlayarak devremizi oluşturalım.

Kod kısmına gelelim ve aşağıdaki kodları yazalım. Kodları yazdıktan sonra Simülasyonu Başlat’a tıklayalım. Ledimizin yanıp söndüğünü göreceksiniz.

Devre kurulumu ve kodların yazılımını videoyu izleyerek de öğrenebilirsiniz.

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Robotik Kodlama 6.Sınıf/2.dönem 7. Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir