1. DÖNEM8. SINIFBTY DERSİ

8.Sınıflar ->1. Hafta – Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi

Merhaba arkadaşlar. 2022-2023 Eğitim Öğretim yılının ilk haftası 8. sınıflar için de ders içeriklerimize başlangıç yaptık. Bu dersimiz de Teknolojinin, engelli bireylerin hayatında oynadığı rolden bahsedeceğiz. Siber saldırı ve yazılım korsanlığı ile ilişkili sosyal ve ekonomik sonuçları tartışacağız.

İsterseniz ilk olarak Teknolojinin Engelli Bireylerin Hayatındaki Rolü için hazırladığımız videoyu izleyelim. Daha sonra video da olmayan ama sizlerin bildiği teknolojik ürünler üzerine konuşalım.


Yapay kalp pilinin de mucidi olan Canan Dağdeviren, ALS hastası olan dünyaca ünlü fizikçi Prof. Dr. Stephen Hawking’e ithafen geliştirdiği yeni cihazının klinik çalışmalarını tamamladığını açıkladı. Yüze yapıştırılan cihaz, hastanın en küçük mimiklerini bile algılayıp bilgisayar sistemine aktarıyor. Bu sayede kas hastalarının bilgisayar destekli olarak konuşması sağlanıyor. 

Eğer siz bir ürün geliştirecek olsaydınız; Engelli Bireylerin Hayatını Kolaylaştıracak nasıl bir ürün tasarlardınız? Hadi biraz bu konu üzerinde konuşalım 🙂

Teknolojinin ilerlemesi ile elde edilen verilerin neredeyse tamamı dijital ortama aktarıldı ve dijital ortamda saklanmaya başlandı. Tabii ki bu durum verilerin güvenliğini tehdit eden sorunlar ortaya çıkardı.  Güvenliği tehdit eden durumları öncelikle Siber Saldırılar sunusu ile inceleyelim. Sunuyu indirmek için tıklayınız.

Siber saldırıları düzenleyen yani bilgisayar ve bilgisayar ağlarına izinsiz giren Bilgisayar Korsanları (Hacker) ile ilgili sunumuza da göz atalım. Sunuyu indirmek için tıklayınız.

NOT: Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 8.Sınıflar / 1.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

NOT: Ders akışının hazırlanmasın da internet üzerinden birçok web sitesi ve Sıfırbir yayınları 8. Sınıf BTY kitabı kullanılmıştır. 

Bizi takip edin:
Pin Share

11 thoughts on “8.Sınıflar ->1. Hafta – Bilişim Teknolojilerinin Günlük Yaşamdaki Önemi

 • su

  Devamı gelsin hocam çok teşekkür ederim

  Yanıtla
 • Ayşenur

  Ellerinize emeğinize sağlık hocam. Gerçekten kaynak bulmakta sorun yaşadığımız 7 ve 8. sınıflar için sizin çalışmalarınızdan yararlanabiliyor olmak bizi çok şanslı yapıyor. Okulumda bilgisayar laboratuvarımın olmaması ve sınıflarda da internet bağlantılarının olmaması sebebiyle klasik yöntem olarak flash belleklerle çalışmak zorundayım. Özellikle 7. ve 8. sınıflar için hazırlamış olduğunuz sunumları derslerimde kullanmak istiyorum. Fakat indirme işlemi yapamıyorum. Bu konuda bana ya da benim gibi arkadaşlara yardımınız dokunabilir mi acaba sormak istedim.

  Yanıtla
  • Ayşenur hocam yorumunuz için teşekkürler. Sunular için indirme linki ekleyerek konuları güncellemeye çalışalım. Kolaylıklar diliyorum

   Yanıtla
 • sümeyra

  hocam teşekkür ederim umarım devamı gelir

  Yanıtla
 • nazlı

  çalışmalar çok güzel 8. sınıflar için güzel etkinlikler görmek sevindirici gelecek haftaki konuları merakla bekliyorum 🙂

  Yanıtla
  • Bizi de bu tarz yorumlar çok mutlu ediyor hocam. Aslında bizim okulumuzda 8. sınıflara dersimiz yok ama çok fazla kaynak olmadığını düşünerek hazırlamaya başladık. Geliştirerek devam edebiliriz umarım 🙂

   Yanıtla
 • Hande Çakır

  Çok teşekkürler, emeğinize sağlık. 8. sınıflarda kaynak bulmak oldukça zor gerçekten, çok işime yaradı

  Yanıtla
  • Hande hocam yorumunuz için teşekkürler. İşinize yaramasına sevindik. Arkadaşlarınıza, öğrencilerinize sayfamızı önerirseniz ayrıca seviniriz:=)

   Yanıtla
 • Hakan Kaya

  çalışmalarınız için teşekkür ediyor devam haftalarınıda özellikle kaynak sıkıntısı çektiğimiz 8. sınıflar için bekliyoruz.

  Yanıtla
  • Yorumunuz için teşekkürler Hakan hocam. Çok fazla geri dönüş alamayınca hazırlamasak mı acaba diyorduk.:)

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir