GOOGLE DOCSGOOGLE OFFICEOFFICE PROGRAMLARI

Google Dokümanlar – Çizim Menüsü

Google Dokümanlar – Çizim Menüsü

Merhabalar. Daha önce Google Dokümanlar ile ilgili hazırladığımız yazıları sayfa sonuna ekleyeceğim. İlginizi çeken olursa inceleyebilirsiniz. Google Dokümanlar – Çizim menüsünü 5. Sınıf konularımızdan Akış Şeması çizimleri için kullandık. Akış şeması çizimi videosunu izleyebilirsiniz. 

Öncelikle Google Uygulamalar ile Google Dokümanları açıyoruz. Karşımıza çıkan ekranı hatırlayalım. Aşağıda eklediğimiz resimde ki gibi basit bir tasarımı olan metin düzenleme uygulamamız açılıyor. Kısaca değinecek olursak;

Adsız Doküman yazan bölüm belgemizin ismiydi. Üzerine tıklayarak ve silerek, belgemize yeni isim verebiliriz. Daha önce de söylemiştik, bu web uygulamalarının en güzel yanı otomatik olarak kaydetme işlemini yapmalarıydı.  Ve Paylaş seçeneği ile hazırladığımız belgeyi başkalarının okumasını, yorumlamasını ya da düzenlemesini isteyebiliyorduk. Hatta bir belge üzerinden birden fazla kişi çalışabiliyorduk.

Google firmasının hazırladığı bu uygulamalar elbette ki Microsoft Office programları ile yarışamaz. Ama hem web hem mobil üzerinden erişim, basit tasarım bizim gibi standart kullanıcılar için oldukça çekici kabul edelim:)

Ekranımız açıldıktan sonra aşağıdaki gibi Ekle menüsünden Çizimi seçerek Yeni diyoruz. Çizim menüsü pop-up pencere tarzında küçük harici bir pencere olarak açılıyor. 

Biraz Çizim Penceresindeki Menülerden bahsedelim.

1- İşlemler :

 

 

İşlemler menüsün de oluşturduğunuz çizimi bilgisayarınıza kaydedebilmeniz  için İndir seçeneği mevcut.
Bunun yanı sıra çiziminize  Word Art ile metin(başlık tarzı) ekleyebilirsiniz.
Kes-Kopyala-Yapıştır ve Hizalama seçenekleri ile Dağıt ve Döndür bulunuyor.  Dağıt ; seçtiğiniz öğeleri yatayda ya da dikey de yerleştiriyor. Döndür; seçili olan nesneyi döndürmek için kullanılıyor.
İsterseniz pencere de cetvelin ve kılavuz çizgilerin görünmesini sağlayabiliyorsunuz. 

 

 

 

2 – Geri Al – Yinele:
Yapılan işlemi geri almak ya da geri alınan işlemi yeniden göstermek için kullanılır. Yanlışlıkla sildiğinizde yeniden çizmek için uğraşmayın. Geri Al düğmesine yada Ctrl+Z tuşlarına basarak işlemi geri alabilirsiniz.

3 – Yakınlaştır:

Görüntüyü yakınlaştırıp uzaklaştırmak için bu menü kullanılır. Menüde ayrıca Cetvel ve Kılavuz çizgilerine de ulaşabilirsiniz. Tam ekran görünümünü seçerek menülerin kapanıp sadece çizimin görünmesini sağlayabilirsiniz.

4 – Seç :

Fare ile seçim yapabileceğimiz moda dönüştürür. Bu seçili olmazsa şekillere tıklayıp taşıma gibi işlemleri yapamazsınız.

5 – Çizgi:

 

Farklı çizgi seçeneklerinin olduğu bu bölümde size hangisi uygunsa seçim yapabilirsiniz.

 

 

 

 

6 – Şekil:

 

Şekiller menüsü de yine zengin seçeneğe sahip. Size uygun olan seçimi yapabilirsiniz.

 

 

 

7 – Metin:

Çiziminize yazı eklemek için kullanabilirsiniz. Metin ekledikten sonra menüye metin ile ilgili düğmeler ekleniyor. Yazı tipi, yazı boyutu, yazı rengi, hizalama, kalın-eğik-altı çizili gibi.

8 – Resim:

Çiziminize resim eklemek için kullanabilirsiniz. Yeni bir resim yükleyebilirsiniz , Google Drive da bulunan bir resim ekleyebilirsiniz, Google da arama yaparak ekleyebilirsiniz, link ile ekleyebilirsiniz ya da albümlerinizde bulunan bir resmi ekleyebilirsiniz. Görüldüğü gibi bir çok alternatifiniz var:)

9 – Kaydet- Kapat :

Çiziminizi kaydeder ve belgenizde imlecin bulunduğu yere ekler.  Eğer bir tablo içine ekleyecekseniz imlecinizin orada olduğuna emin olun derim 😉

 

Google Dokümanlar – Çizim menüsü için anlatabileceklerimiz bu kadar. Eğer yazıyı farklı bir yerde kullanacaksanız adres belirtirseniz seviniriz. 

Google Dokümanlar ile ilgili diğer yazılarımız:

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir