MICROSOFT OFFICEMICROSOFT POWERPOINTOFFICE PROGRAMLARI

Microsoft PowerPoint -> Tasarım Menüsü

Merhabalar! Bu yazımızda Microsoft Powerpoint programındaki “Tasarım  Menüsünü” tanıyacağız. Bu menüdeki özellikleri kullanarak nasıl işlemler yaparız onu öğreneceğiz.

Tasarım sekmesinde, tema veya renk şeması ekleyebilir veya slayt arka planını biçimlendirebilirsiniz. Powerpoint size hazır temalar sunuyor.Temalar bölümünde listeyi açarsanız yandaki gibi bir pencere görüntüleyeceksiniz.

Burada hangi temanın üzerine gelirseniz aktif olan slaydınızda onun ön izlemesini görebilirsiniz. Eğer tüm slaytlarınıza aynı temayı uygulamak isterseniz. Farenin sol tuşuyla bir kere tıklamanız yeterli olacaktır.

Fakat sadece bir slayta uygulayacaksanız, uygulanacak slaytınızı seçtikten sonra tema üzerinde iken farenin sağ tuşuna tıklayıp açılan pencereden “seçili slayda uygula” seçeneğini tıklamanız gerekiyor. Bu şekilde isterseniz bazı slaytlarınızı farklı, hatta her slaytınızı bile farklı yapabilirsiniz.

 

Çeşitlemeler bölümü de seçtiğiniz temayı farklı renkler, yazı tipleri ile düzenlemenizi sağlıyor. Çeşitlemeler bölümünde listeyi açarsanız aşağıdaki gibi bir pencere göreceksiniz.

 

 

 

Burada seçtiğiniz temanın farklı renk ve yazı tipi grubuyla değiştirilmesini sağlayabilirsiniz. Ya da temada kullanılan efektleri ve arka plan stillerini değiştirebilirsiniz.

 

Son olarak Özelleştir bölümünde, Slayt boyutunu 2 farklı boyutta kullanabiliyoruz. Standart (4:3) , Geniş Ekran (16:9) Sununuzun daha net ve güzel görünmesi için Geniş ekranı seçebilirsiniz. Arka planı biçimlendir; özellikle slaytınızda tema kullanmadıysanız çok işinize yarayacaktır. Arka planınızı düzenlemek için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir