TASARIMTINKERCAD

Tinkercad: Kalemlik Tasarımı

Tinkercad: Kalemlik Tasarımı

Merhaba ! Bu yazımızda sizlere çevrimiçi 3D tasarımlar yapabileceğiniz , Tinkercad uygulamasında “Kalemlik Tasarımı”    nasıl yapılır ondan bahsetmek istiyorum.

Kalemlik tasarımın  nasıl yapıldığını  öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Videodaki basamakları sizler de uygulamaya çalışırsanız Tinkercad uygulamasında şekil eklemek , çoğaltmak , döndürmek , taşımak , gruplamak , renk değiştirmek , delik özelliği , şekli kesme , hizalama  vb… özellikler hakkında alıştırma yapmış olacaksınız.

  1. ADIM : Çalışma düzlemine bir Poligon nesnesi ekleyerek özellikler penceresinden rengini istediğimiz bir renk ile ayarlayalım. Taraflar değerini 8 yaparak sekizgen bir prizma elde edelim. Genişliğini ve uzunluğunu 70 mm, yüksekliğini 100 mm olacak şekilde ayarlayalım.
  2. ADIM :  Aynı poligondan kopyala-yapıştır komutuyla bir tane daha oluşturalım ve çalışma düzleminde boş bir yere taşıyalım. Tüm yönlerden ebatlarını 5 mm azaltalım. Küçülttüğümüz bu poligonu delik hale getirelim.
  3. ADIM: Oluşturduğumuz bu poligonların ikisini de seçerek Hizala düğmesine tıklayalım. Poligonları en ve boy olarak aynı hizaya getirelim.  Yüksekliğini kalemliğimizin alt tarafının kapalı olması için üst tarafta hizalanacak şekilde ayarlayalım. Hizalamadan sonra nesneleri gruplayıp kalemliğimizin dış çerçevesini elde edelim.
  4. ADIM :  Çalışma düzlemimize bir Yıldız ya da Kalp nesnesi ekleyelim. Nesneyi dikey yönde 90 derece döndürelim. Ebatlarını ise yükseklik ve genişlik olarak 25 mm yaparken uzunluğunu 100 mm olarak ayarlayalım.
  5. ADIM : Kalp nesnesi seçiliyken Çoğalt komutu ile aynı nesneden bir tane daha oluşturalım. Nesneyi bırakmadan 45 derece döndürelim. Çoğalt komutunu 2 kez daha uygulayalım. Her ikisinde de 45 derece döndürmeyi unutmayalım. Hepsini seçip gruplandıralım.
  6. ADIM : Gruplandırma sonucunda elde ettiğimiz nesne seçiliyken tekrar çoğalt komutunu uygulayalım. Çoğalttığımız nesneyi zeminden 20 mm yukarı sürükleyelim. Ardından 2 defa daha çoğalt komutunu uygulayıp nesneleri aralarında 20şer mm olacak şekilde yukarı sürüklemeyi unutmayalım. Oluşan yeni şekli yeniden gruplandıralım ve nesneyi Delik hale getirelim.
  7. ADIM :  Daha önce oluşturduğumuz kalemliğin dış çerçevesi ile son oluşturduğumuz nesneyi Hizala komutu ile hizalayalım. 
  8. ADIM : Son olarak hizaladığımız nesneleri gruplandırarak kalemlik tasarımımızı tamamlayalım.
Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir