INFOGRAFIK

İnfografik

Merhaba ! Bu yazımızda İnfografik kavramının ne olduğunu ve dijital bir ortamda nasıl oluşturulacağından bahsedeceğiz.

Bir konunun daha iyi anlaşılması için grafikler, simgeler ve kısa metinler ile hazırlanan dosya türüne bilgi grafiği diğer adıyla infografik denir. İnfografik ; bilginin akılda kalıcı olmasına yardımcı olur , anlatılan bilgiyi ilgi çekici hale getirir , karmaşık bilgileri sadeleştirir ve öğrenilmesini kolaylaştırır. Eba platformunda hazırlanmış infografiklere ulaşmak için http://www.eba.gov.tr/infografik adresini ziyaret edebilirsiniz.

İnfografik oluşturabileceğiniz uygulamalara ; Canva , Venngage, Easely.Ly, Pictohart , Visme  sayabiliriz. Biz bu konuda çevrimiçi kullanılan Canva uygulamasını kullanacağız. Bu uygulama için sadece bir e-mail adresine ve internet bağlantısına ihtiyacımız var.

Hadi bilgisayarın tarihçesi ile ilgili bir infografik oluşturmaya başlayalım. Bunun için ilk olarak www.canva.com adresini açıyoruz. Açılan sayfada KAYDOL bölümüne tıklıyoruz. Açılan küçük pencereden E-posta ile kayıt oluna tıklıyoruz. Karşımıza çıkan formu dolduruyoruz. Canva ilk olarak açıldığında bize ne amaçla kullanacağımızı soran bir pencere açılır. Buradan da Öğrenci kısmına tıklıyoruz.

Açılan sayfada yapabileceğimiz tasarımların listesini göreceksiniz. Buradan İnfografik bölümünü buluyoruz.Bunun için sayfada aşağı doğru inebilirsiniz ya da arama kısmına infografik yazıp aratabilirsiniz.

Beğendiğiniz bir şablonu seçiyorsunuz. Aşağıdaki gibi bir ekran açılıyor bundan sonra sıra geldi bizim içeriğimize göre bu şablonu düzenlemeye. Bunun için değiştirmek istediğiniz yazının üzerine çift tıklıyorsunuz ve içeriğinize uygun şekilde yazınızı ekleyebilirsiniz ya da o metin kutusunu klavyeden DELETE’ye basarak silebilirsiniz. Aynı şey şablondaki resimler içinde geçerli. Şablonuza yandaki menüyü kullanarak yeni resim , çizgi , çıkartma vb… özellikler ekleyerek renklendirebilirsiniz.

Ben canvadaki özellikleri kullanarak aşağıdaki ” Bilgisayarın Tarihçesi” infografiği oluşturdum. Sizde belirlediğiniz bir konuda  infografik oluşturabilirsiniz. Ekranın sağ üst köşesindeki İNDİR kısmını kullanarak bilgisayarınıza  resim ya da PDF formatlarında indirebilirsiniz.

Oluşturduğunuz infografikleri sayfanın sağ üst köşesindeki PAYLAŞ kısmından belirli bir e-mail adresini yazarak ya da bağlantı linki şeklinde paylaşabilirsiniz.

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir