5. SINIF ROBOTİK KODLAMA

Robotik Kodlama 5. Sınıf ->14.Hafta -Müzik Yapıyorum

Merhaba.Bu hafta da Mbot robot kitimizle simülasyon üzerinden projeler yapamaya devam edeceğiz. Bu haftaki konumuz robotumuzla belirlediğimiz bir melodiyi çalmak. 

Projemizi kodlamaya başlamadan önce bir robot sisteminde ses ile ilgili işlemler yapmamız için ne gerekli hadi gelin onu öğrenmekle dersimize başlayalım.

Bir robot sisteminde ses ile ilgili işlemler yapmak istiyorsanız robot kitinin içinde Buzzer adı verilen devre elemanının olması gerekmektedir. Buzzer ; alarm , sinyal ya da melodi üretmek için kullanılan bir devre elemanıdır. Mbot robot kitinde Buzzer Mbot Devre Kartının üzerinde bütünleşik şekilde gelmektedir. 

Buzzer kullanarak melodi çaldıracağımız zaman sesin frekansını değiştirmemiz gerekir. Her notanın bir ses frekansı vardır. Aşağıdaki tabloyu inceleyerek notaların ses frekanslarını öğrenebilirsiniz.

Haydi dersimize simülasyonu kullanarak kalın Do’dan ince Do’ya kadar notaları çaldıracak başlayalım. Bunun için ilk olarak simülasyonumuzu açalım.

Simülasyon uygulamasına ulaşmak için TIKLAYINIZ. 

Aşağıdaki kodları yazarak Mbot robotumuzun notaları çalmasını sağlayalım.

Yukarıda yaptıklarımızı daha iyi anlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Haydi şimdi de Barış Manço’nun “Arkadaşım Eşek” şarkısının nakarat bölümünü Mbot Robot Kitimizi kullanarak simülasyon üzerinde çaldıralım. Bunun için aşağıdaki notaları kullanacağız.

Aşağıdaki kodları yazarak Mbot robotumuzun melodinin  çalmasını sağlayalım.

Yukarıda yaptıklarımızı daha iyi anlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Robotik Kodlama 5.Sınıf/2.dönem 14. Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir