ARDUINO (TINKERCAD)KODLAMA

Ders 1 : Arduino Nedir?

ARDUİNO NEDİR?

Arduino, kullanımı kolay donanım ve yazılıma dayanan açık kaynaklı bir elektronik platformdur. Arduino kartları, elektronik devre kontrolünü kolay bir şekilde kodlamayı sağlayabilmektedir. Arduino kartları, robotik projelerinden akıllı ev sistemlerine kadar birçok alanda yer alır. Arduino kartını programlamak için Arduino programlama dili (Wiring diline dayalı) ve Arduino Yazılımı (IDE) kullanılır.
(Arduino, 2020)

Arduino’ya kısaca elektronik beyin diyebiliriz. Arduino’ya bağlayacağımız bileşenlerle ona istediğimiz hemen hemen her şeyi yaptırabiliriz. Biraz programlama, biraz da elektronik bilgisi yeterli olacaktır. 

Arduino kartları, elektronik ve programlama bilgisi olmayan öğrencilere yönelik hızlı prototipleme için kolay bir araç olarak tasarlanmıştır. Arduino’nun basit 8 bit elektronik kartlar, IoT (nesnelerin interneti) uygulama kartları, giyilebilir teknoloji, 3D baskı ve gömülü sistemler gibi ürünleri bulunabilir. Tüm Arduino kartları açık kaynak kodludur ve kullanıcıların bağımsız olarak kullanmalarına,
kendi ihtiyaçlarına göre uyarlamalarına olanak verir. Arduino yazılımı da açık kaynak kodludur. Açık kaynak olması nedeniyle birçok topluluk ve platform tarafından desteklenen Arduino, çok zengin bir kaynak ve kod desteğine sahiptir. Arduino UNO , elektronik ve kodlamaya başlamak için en sık kullanılan kartlardan biri olarak önerilebilir.

Arduino ile uyumlu geniş ürün yelpazesi bulunmaktadır. Bir Arduino projesi yapılmak istendiğinde gerekli elektronik modüllere ve cihazlara kolay bir şekilde erişmek mümkündür. Arduino kartları kodlamak için çok sayıda blok kodlama platformu da (Scratch for Arduino, mBlock, ArduBlock,ArduinoBlocks vb.) bulunmaktadır. Arduino kartları, elektronik ve kodlama kolaylıkları (özellikle blok kodlama) ve geliştirme olanaklarının zenginliği sayesinde farklı eğitim kademelerinde yaygın bir şekilde kullanılabilir.

NEDEN ARDUINO? AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Açık kaynaklı bir geliştirme platformudur. 
 • Yeni başlayanlar için kullanımı kolaydır.
 • Maliyet bakımından bütçenizi zorlamaz. (Öğretmenler ve öğrenciler düşük maliyetli bilimsel çalışmalar, projeler üretebilirler.)
 • Program geliştirmek basittir. Aynı kart üzerinden hem programlanabilir hem test edilebilir.
 • Arduino Yazılımı Windows, Macintosh, Linux işletim sistemlerinde çalışabilir.
 • Örnek bulmakta zorlanmazsınız. İnternette ya da birçok Arduino kitabında faydalanabileceğiniz örnekler mevcuttur.

ARDUINO İLE YAPILABİLECEK PROJELER 

 • Engelleri fark edip yolunu değiştiren ve kendi kendine hareket eden robotlar,
 • Saksıdaki toprağın kuruduğunu fark ederek onu sulayan sistemler,
 • Parmak iziniz ile kapı açma sistemleri,
 • Dokunmatik ekran ile, havanın sıcaklığını ve nemini kolayca söyleyebileceğiniz kendi hava durumu bilgi sisteminizi,
 • Otomatik sulama sistemi,
 • Kendi robot arabanızı yapabilirsiniz.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir