5. SINIF ROBOTİK KODLAMA

Robotik Kodlama 5. Sınıf ->1. Hafta -Değişken Blokları/ Geri Sayım

Merhaba! Yarı tatilimizi tamamladık ve 2.Dönemin ilk haftasına başladık. 2.Dönem derslerimizde yine kodlama konusunu işlemeye devam edeceğiz. 1. dönemin son haftasında Milli Eğitim Bakanlığımız etkinlik haftası olarak belirlediğinde yarışmalara yer vermiştik. Yıllık plana göre değişkenler konusunu işleyememiştik. Bu hafta ilk olarak  Mblock uygulamasındaki Değişkenler menüsündeki kod bloklarını tanıyacağız ve sonra da “Geri Sayım” isimli bir uygulama yapacağız. Haydi derse başlayalım !

Bu hafta ilk konumuz  Değişkenler menüsündeki kod blokları. Hadi aşağıdaki videoyu izleyerek “Değişkenler” menüsü kodlarının ne işe yaradığını öğrenelim.

Haydi aşağıdaki sunuda verilen basamakları yaparak küçük bir uygulama yapalım.

Sunuyu indirmek için TIKLAYINIZ.

Animasyonun Mblock uygulamasında yapılmış halini indirmek için TIKLAYINIZ. 

Etkinliğin yapılışını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Bu haftaki ikinci konumuz ” Geri Sayım” isimli uygulamanın yapımıydı. Bu hafta genellikle  oyunların başında bulunan “Geri Sayım” animasyonunu sizlerle yapmaya çalışacağız. 

İlk olarak animasyonun nasıl bir şey olduğunu incelemekle işe başlayalım. Bunun için aşağıdaki linke tıklayarak Mblock uygulamasında yapılan “Geri sayım” animasyonunu indirin ve açın.

Animasyonun Mblock uygulamasında yapılmış halini indirmek için TIKLAYINIZ. 

 

Sunuyu indirmek için TIKLAYINIZ.

Etkinliğin yapılışını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Robotik Kodlama 5.Sınıf/2.dönem 1.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir