6. SINIF ROBOTİK KODLAMA

Robotik Kodlama 6. Sınıf ->8. Hafta -İki Butonla LED Kontrolü

Merhabalar! Tinkercad ile Arduino devreleri kurmaya devam ediyoruz.Geçen hafta “Nasıl buton kullanılır öğrenmiştik. Bu haftaki dersimizde 2 tane buton kullanarak ledi açmayı yakmayı ve söndürmeyi öğreneceğiz.

Haydi dersimize devremizin detaylarını öğrenmek ile başlayalım.

Birinci butonumuzu devreye Pull Down olacak şekilde bağlayacağız. Pull down ne demek butona basılmadığı durumlarda butonun dijital değerinin 0 (sıfır) olması anlamına geliyor. Bu bağlantıda Butonun boşta kalan ayağı 5V’luk pine , direncin boşta kalan ayağı ise GND pinine bağlanıyor.

İkinci butonumuzu ise  devreye Pull On olacak şekilde bağlayacağız. PullOn ne demek butona basılmadığı durumlarda butonun dijital değerinin 1 olması anlamına geliyor. Bu bağlantıda Butonun boşta kalan ayağı GND pinine , direncin boşta kalan ayağı ise 5V’luk pine bağlanıyor.

Biz bu devremizde birinci butona basılınca LED ‘in yanmasını ikinci butona basılınca ise sönmesini istiyoruz.

İsterseniz bu devremiz için neler gerekli onlarla dersimize başlayalım.

Şimdi Tinkercad’i açalım. “Circuits” bölümüne tıklayalım. Yeni devre diyelim ve yukarıdaki listede yer alan elemanları aşağıdaki resme göre bağlayarak devremizi oluşturalım.

Birinci butona bastığınız zaman dijital değer 1 , ikinci butona bastığınız zaman ise dijital değer 0 olacaktır. Biz de 1. butona bastığında LED yakacağız. 2. butona bastığında ise LED söndüreceğiz. Bunun için kod bloklarımız devremize göre bu şekilde olacak.

Devre kurulumu ve kodların yazılımını videoyu izleyerek de öğrenebilirsiniz.

 

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Robotik Kodlama 6.Sınıf/2.dönem 8. Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

 

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir