BTY DERSİDİJİTAL SANATSEÇMELİ DERSLER

Dijital Sanatlar -> 3. Hafta – Animasyon Teknikleri

Herkese merhabalar. Bu hafta yeni konumuz olan “Animasyon Teknikleri” konusuna başlıyoruz.

Öncelikle “Animasyon Nedir? Tarihi? Gelişimi? Kullanıldığı Alanlar Nerelerdir? ” öğrenerek başlayacağız. Bu hafta konumuzu hazırlarken genel olarak İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından hazırlanan https://www.iienstitu.com/blog/animasyon-ne-demek web sitesinden oldukça yararlandık. Daha fazla bilgi için siteyi ziyaret edebilirsiniz. 

 

 

IIENSTITU youtube kanalının hazırlamış olduğu aşağıdaki videoyu izleyerek kısaca Animasyon ve Oyun Tasarımı Nedir? Bölümü ve Maaşları hakkında bilgi sahibi olalım.

 

 

Bir dizi resim tarafından oluşturulan hareket simülasyonuna animasyon denir. Ancak gerçekte nasıl çalıştığı biraz daha karmaşıktır. Animasyon, bir dizi hareket yanılsaması yaratmak için art arda çizimleri, modelleri ve hatta kuklaları fotoğraflama yöntemidir. Çünkü gözlerimiz bir görüntüyü sadece yaklaşık saniyenin 1/10’u kadar hızlı art arda birden fazla görüntü göründüğünde, beyin bunları tek bir hareketli görüntüde harmanlamaktadır.

Animation reel showing dragon flying in different stages.

 

 

 

 

Durağan görüntülerin kullanılarak hareket yanılsaması oluşturan multimedya tekniği, Sinema ve Televizyon, Antik Yunan'dan 21 yüzyıla kadar, Multimedya ve oyun ürünlerinde entegre edilmiş fotoğraf dizilerinin tasarlanması ve çizilmesi, Reklamlar, Çizgi Film Dizileri, Sunumlar ve Model Tasarımları, Fenakistiskop'un 1832'deki icadı ile başlar, Hareketli görüntülerle cansız nesnelerin veya illüstrasyonların canlandırılması süreci, Etkileşimli Medya, Video Oyunları, Sanal Dünyalar, 1906'da kara tahtaya çizilmiş ve film ile çekilmiş çizimlerle başlar, Bir hareket hissiyatı verecek şekilde ardışıklı görüntülerin saniyede belirli bir hızla gösterilmesi, İnternetteki Animasyonlu Reklamlar, Bilgisayar Grafikleri, Simülasyonlar, 1928'de ilk kez tam puanlandırılmış bir animasyon filmi (Steamboat Willie) ile ilerler, Hikaye dünyalarını açan ve geliştiren, teknoloji ve yaratıcılığın mükemmel birleşimi, Eğitim, Bilim ve Tıp, Teknoloji ve Mühendislik, 1914'te teknikler ve uygulamaların standartlaştırıldığı Gertie The Dinosaur ile yol alır, Yumuşak hareket görünümü oluşturan çizilmiş, boyanmış veya bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüler, Mobil Uygulamalar, İnteraktif Oyunlar, Web Tasarımı, Komik Yüzlerin Esprili Aşamaları ilk animasyon filmi olarak kabul edilir, Görsel ve işitsel materyalleri tek bir sunumda birleştirme yeteneği, Eğitim, Bilim ve Tıp, Teknoloji ve Mühendislik, 1921'de ilk kez renkli bir animasyon filminin (The Nutcracker) yapıldığı dönem, Bir dizi resim ile bir hareket simülasyonu oluşturulması, Eğlence Endüstrisi, Reklamcılık, Eğitim ve Öğretim, Bilim ve teknoloji alanında hızla gelişen bir dönem olan 21yüzyıl, Bir dizi hareket yanılsaması yaratmak için çizimleri, modelleri ve hatta kuklaları fotoğraflama yöntemi, Bilgisayar Grafikleri, Sanal Gerçeklik, Video Oyunları, Geçmişten günümüze hızla gelişen ve sürekli yenilenen bir süreç, Bir dizi resim tarafından oluşturulan hareket simülasyonuna animasyon denir, Sinema, Televizyon, Reklamcılık, Çizgi Film Dizileri, En eski örnekleri antik Yunana kadar dayansa da modern animasyon sanatı 19 yüzyıldan itibaren şekillenmeye başlar

Kaynak : https://www.iienstitu.com/blog/animasyon-ne-demek

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Dijital Sanatlar /2.dönem 3.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir