YAPAY ZEKA UYGULAMALARI

Yapay Zeka Uygulamaları ->3.Hafta – Oku Bakalım!

Merhaba! Bu hafta PictoBlox uygulamasında “Text Recognition” ekletisini kullanarak uygulamalar yapacağız. İlk olarak Text Recognition eklentisinin ne işe yaradığını açıklamak ile başlayalım.

Günümüzde yolların bazı bölümlerinde bulunan kameralar ile kurallara uymayan sürücülerin kullandığı araçların bilgilerinin otomatik olarak tespit edilebildiğini duymuşsunuz. Peki kamera görüntüsünden bir araç nasıl tespit edilir? Binlerce araç içinde bir aracın diğerlerinden ayırt edilebilmesinin ancak aracın plaka bilgisine ulaşılması ile mümkün olur. Yapay zekâ bir plakayı nasıl tanımlar? Yapay zeka bu işi görüntü içindeki yazıyı tespit ederek yapar.   
Yapay zekâ ile metin tanımlama yapay zekânın kullanımın ilk örneklerindendir. Öyle ki kullanımı 1950’lere kadar gitmektedir. Günümüzde yapay zekâ ile metinler %99’un üzerinde bir doğrulukla tanımlanabilmektedir. Burada önemli olan bir görseldeki karakterlerin tespit edilmesi bu karakterin dijital karşılığının bulunmasıdır. 
İşte PictoBlox uygulamasında “Text Recognition” eklentisi ; görüntü içindeki metinleri bulamaya yarar.

Haydi aşağıdaki videoyu izleyerek “Text Recognition” eklentisinin nasıl eklediğini ve eklentiyle gelen kod bloklarının işlevlerini öğrenelim.

Kod bloklarının ne işe yaradığını öğrendik şimdi bir uygulama yaparak öğrendiklerimizi pekiştirelim. Bunun için aşağıdaki sunudaki basamakları sırasıyla yerine getirelim.

Sunuyu indirmek için Tıklayınız.

Pictoblox uygulamasında yapılmış halini indirmek için TIKLAYINIZ.

Araba resimlerini indirmek için TIKLAYINIZ.

Sunudaki basamakların nasıl yapıldığını aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Yapay Zeka Uygulamaları /2.dönem 3.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

 

Bizi takip edin:
Pin Share

5 thoughts on “Yapay Zeka Uygulamaları ->3.Hafta – Oku Bakalım!

 • tuğçe

  merhaba hocam sayfanızdan bir çok alanda faydalanıyorum . yazılı soruları 2. dönem içn paylaşacak mısınız

  Yanıtla
 • sevinç

  Merhaba burcu hocam emeğinize sağlık içerikleriniz çok güzel derslerimizde kullanıyoruz. picto blox üyelik tek kullanımlık mail ile mi üyelik yaptınız denediniz mi teşekkürler

  Yanıtla
  • Hocam merhaba. PictoBlox konusunu İstem hocam hazırlıyor. Daha önce aynı soruyu kendisi cevaplamıştı. İyi dersler diliyoruz hocam.
   “Farklı mailler ile tekrar üyelik yaparak ne yazık ki başka çözüm yolu bulamadık.”

   Yanıtla
 • Selin Adısoy

  Merhaba hocam, yaptığınız etkinlikleri derslerimizde kullanıyoruz. Çok teşekkürler. Şöyle bir sorum olacak hocam, pictoBlox uygulamasını kullanırken kredimiz bitti sonrasında ücret talep ediyor. Siz bu durumu nasıl çözdünüz, teşekkürler.

  Yanıtla
  • Farklı mailler ile tekrar üyelik yaparak ne yazık ki başka çözüm yolu bulamadık.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir