6. SINIF ROBOTİK KODLAMA

Robotik Kodlama 6. Sınıf ->3. Hafta -Devre Elemanları

Merhaba!Bu haftadan itibaren derslerimizde yeni bir konuya geçiş yapıyoruz. Konumuz Arduino.Arduino konusunda devreler kuracağız ve bu devreleri kodlayarak çeşitli işlerimizi kolaylaştıran projeler yapacağız. Bu hafta sizlerle ilk olarak “Arduino ne demek?” , ” Arduino ile neler yapılır?” , “Arduino Kartları nelerdir?” , “Devre elemanları nelerdir ve ne işe yarar?” bu sorulara cevap arayacağız. 

Hadi yukarıdaki soruların cevaplarını videolarımızı izleyerek bulalım ve etkinliklerimizi yaparak konuları pekiştirelim.

İlk videomuzu izleyerek Arduino kavramını öğrenelim.

ARDUINO NEDİR?

 

Videoyu izlediğimize göre bakalım konuyu anlamış mıyız? Bunun için aşağıdaki etkinliği yapalım.

ARDUINO NEDİR?

Arduino projelerimize göre kullandığımız Arduino kart çeşidi değişir. Aşağıdaki videoyu izleyerek Arduino projelerinde en çok kullanılan Arduino Kart çeşitlerini öğrenebilirsiniz.

ARDUINO KARTLARI

Videoyu izlediğimize göre konuyu biraz pekiştirmek için aşağıdaki etkinliği yapalım.  

ARDUINO KARTLARI

Arduino ile bir proje yapacağımız zaman mutlaka başka devre elemanları da kullanırız. Projelerde en çok kullanılan devre elemanlarını öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyelim.

ARDUINO DEVRE ELEMANLARI

 

Konuyu öğrendiğimize göre aşağıdaki alıştırmayla bir pekiştirelim.

 

 

Kaynak: Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi – Kod Adı: 01 – 7. sınıf kitabından alınmıştır.

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Robotik Kodlama 6.Sınıf/2.dönem 3. Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

2 thoughts on “Robotik Kodlama 6. Sınıf ->3. Hafta -Devre Elemanları

  • sibel

    hocam merhaba ben de bilişim teknolojileri öğretmeniyim derslerimi buradan anlatıyorum 🙂 ardunio videoları açılmıyor neden acaba ?

    Yanıtla
    • Sibel hocam merhaba. Videolarda bir sorun gözükmüyor. Ben okulda açabildim videoları. Siteden kaynaklı bir sorun gibi gözükmüyor.

      Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir