BTY DERSİDİJİTAL SANATSEÇMELİ DERSLER

Dijital Sanatlar -> 11. Hafta – Dijital Sanatlar ve Artırılmış Gerçeklik

Merhabalar. Kısa bir tatilden sonra yeniden derslerimize döndük. Umarım bu ara tatilde dinlenip motivasyonunu arttırabilmişsindir. Bu hafta ki dersimiz oldukça eğlenceli bir konu olacak. Artırılmış Gerçeklikten bahsedeceğiz.  Daha önce bu kavramı dersimiz de duymuştuk, kısaca da bahsetmiştik.

Artırılmış gerçeklik ve Sanal Gerçeklik kavramları çoğu zaman birbiriyle karıştırılır. Sanal gerçeklikte tamamen sanalda kurulan bir dünya vardır. Oysa bizim bu hafta işleyeceğimiz Artırılmış Gerçeklik konusunda sanal bir objeyi gerçek dünyayla birleştirmek. Peki bunu dijital sanatta nasıl kullanıyoruz?

Hadi o zaman başlayalım dersimize. Önce Artırılmış Gerçeklik Nedir? Nerelerde Kullanılır? Avantajları, Zorlukları Nelerdir? Bu gibi soruların cevabını alacağımız aşağıdaki videomuzu izleyelim.

Dijital Sanatta Artırılmış Gerçeklik nasıl kullanılabilir sorusunun cevabı için aşağıdaki videomuzu izleyelim.

Türkiye’de geçtiğimiz yıl açılan ilk Artırılmış Gerçeklik Müzesini TRT Haber’in youtube kanalından yayınladığı haber videosu ile izleyelim.

Günümüzde çok kullanılan Artırılmış Gerçeklik uygulamalarını biliyor musun? Mesela İkea’nın bir AR uygulaması var. Bu uygulama sayesinde evine almak istediğin bir mobilyanın İkea’ya gitmeden bu uygulama sayesinde gerçek boyutlarında evinde nasıl duracağını gözlemleyebiliyorsun. Bunun gibi bir çok uygulama var aslında. Birkaç tanesine bakalım.

Aurasma

Aurasma AR aracıyla ücretsiz bir şekilde etkileşimli sanal gerçeklik materyalleri oluşturabilir ya da uygulama da bulunan hazır materyalleri de kullanabilirsiniz. Daha çok eğitim alanında etkileşimli materyaller tasarlamanızı sağlıyor.

Quiver

Quiver bir 3D Coloring App Uygulamasıdır. 3D Coloring App arttırılmış gerçeklik boyama deneyimi sağlayan bir uygulamadır.

Quiver kullanmak için üye olmanıza gerek yoktur. Quiver sisteminin web sitesindeki ücretsiz etkileşimli materyalimizi indirip telefon veya tabletimize yükleyeceğimiz uygulamayla materyalimizi gözlemlememiz yeterlidir. Tabii ki ücretli kısmında daha farklı ve çok materyale ulaşabilirsiniz.

Blippar

Arttırılmış gerçeklik ve yapay zeka alanlarıyla Blippar dünyadaki daha çok şeyi görmenizi, deneyimlemenizi ve öğrenmenizi sağlar.

Bookful

Kitapların sayfalarını canlandırarak okuma ve dinleme olanağı sağlayan bir uygulamadır.  Türkçe desteği olmadığı için İngilizce derslerinde kullanılabilir.

Anıtkabir AG

Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile Atatürk 3 boyutlu olarak yanınızdaymış gibi fotoğraf çekilmek için Anıtkabir ag uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekmektedir.Uygulama mailinize bir adet resim yollayacak. Bu resmi akıllı tahtaya indiriniz ve akıllı tahtada açıp ekranda büyütünüz. Ardından akıllı telefonunuza indirdiğiniz programı açarak bu resmi kadraja alınız.

IKEA Place

IKEA Place, evinizin ölçülerini baz alarak dekorasyon yapmanızı sağlıyor. IKEA mobilyalarını 3D olarak evinizin içinde görebileceğiniz bu uygulama sayesinde alacağınız eşyanın farklı varyasyonlarını ve renklerini de görebiliyorsunuz.

 

 Atatürk ile 3 boyutlu olarak yanınızdaymış gibi fotoğraf çekilelim mi? 

Öncelikle sevgili öğretmenim Anıtkabir ag uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekmektedir. Uygulama mailinize bir adet resim yollayacak. Bu resmi akıllı tahtaya indiriniz ve akıllı tahtada açıp ekranda büyütünüz. Ardından akıllı telefonunuza indirdiğiniz programı açarak bu resmi kadraja alınız. Böylece öğrencilerinizle Atatürk’ün fotoğraflarını çekip onlarla paylaşabilirsiniz.

Güzel bir anı olacaktır 🙂

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Dijital Sanatlar /1.dönem 11.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir