5. SINIF ROBOTİK KODLAMA

Robotik Kodlama 5. Sınıf ->8. Hafta – Blok Tabanlı Kodlama

Merhaba! Bu hafta  artık kodlama yapmaya başlıyoruz. Bunun için ilk olarak “Blok Tabanlı Kodlama Nedir?” sorusuna cevap arayacağız. Sonra da popüler bir blok kodlama sitesi olan code.org sitesinden sizlerle örnekler yapacağız. 

Haydi dersimize Blok Tabanlı Kodlama videosunu izleyerek başlayalım.

Haydi şimdi bu dersimizde kullanacağımız kodlama aracımızı tanıyalım.

Code.org , Hadi Partovi  ve Ali Partovi kardeşler tarafından yönetilen, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.  İlk ortaya çıkış sebepleri ABD ‘deki okul öğrencilerini bilgisayar bilimlerini  öğrenmeye teşvik etmektir. İlk hedefleri ABD’deki öğrenciler olsa da 2013’ten bu yana her sene düzenledikleri ” Kodlama Saati” etkinliğiyle tüm dünyada bilgisayar bilimi öğrenmeye teşvik etmektedirler.

Nesne tabanlı programlamayı baz alan sistemin çalışma pratiği, blokları çalışma alanına sürükle bırak yaparak gerekli kod bloklarını oluşturup görevi gerçekleştirmeye çalışmaktır. Başarmaları halinde bir sonraki göreve geçiyor, başaramazsa bir ipucu ekranı ile karşılaşıyorlar. Bölümler bazen bir Angry Birds sahnesi, bazen bir Zombi Plants, bazen de bir çizim ekranı olabiliyor. Görevler gittikçe zorlaşarak kodlama ve zihin gelişimi için farklı kazanımları çocuklara kazandırmak amaçlanıyor.

https://code.org

adresine tıklayarak siteye giriş yapabiliyorsunuz.Siteyi üye olmadan da kullanabilirsiniz. Yaptığınız etkinliklere kaldığınız yerden devam edebilmek için üye olmanız gerekir ya da bir sınıf kodu ile giriş yapmalısınız.

Kodlama aracı hakkında bilgi sahip olduğumuza göre artık ilk alıştırmalarımızı yapmaya başlayalım. Bu hafta sizlerle code.org sitesinde yer alan ” Klasik Labirent” bölümündeki görevleri yapmaya çalışacağız. Bunun için aşağıdaki linke tıklamakla işe başlayalım.

“Klasik Labirent” bölümüne gitmek için TIKLAYINIZ.

“Klasik Labirent ” etkinliğindeki görevlerin yapılabilmesi için gerekli kodları bölüm bölüm bulabilirsiniz. 

Aşağıdaki videodan bu etkinliğin anlatımlarına ulaşabilirsiniz.

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Robotik Kodlama 5.Sınıf/1.dönem 8.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir