1.DÖNEM7.SINIF

7. Sınıflar ->13.-14. Hafta –Sunu ve Görselleştirme Programları(Broşür)

BROŞÜR ( AFİŞ ) HAZIRLAMA

Merhaba Gençler! Bu dersimizde sizlerle birlikte broşür hazırlayacağız. İlk olarak broşürün ne olduğunu öğrenelim.

Broşür ; tanıtım amacı taşıyan ve renkli olarak hazırlanan tanıtım kitapçığına denir. Günlük yaşantınızda sizi bilgilendirmek amacıyla dağıtılan broşürleri ya da reklam amaçlı olan broşürleri görmüşsünüzdür. Bu derste bunların benzeri bir şey hazırlamaya ne dersiniz?

Broşür hazırlamak için çevrimiçi kullanacağınız çok çeşitli uygulamalar vardır. Bunlara ; Canva , Jukeboxprint, MyCreativeShop, PosterMyWail, FleyerForFree örnek olarak verilebilir. Bu derste daha önce kullandığımız Canva uygulamasını kullanacağız.

Bundan önceki derslerimizde  infografik ve poster  oluşturmak için canva uygulamasını kullanmıştık. Bugün de www.canva.com.  adresine gidiyoruz ve oturumu aç kısmında üyelik bilgilerimiz ile  giriş yapıyoruz. Açılan sayfada ara kısmına broşür  yazıp aratabilir ya da listelenmiş şablonlardan Broşürler kısmını bulabiliriz. Bu kısımdan konumuza uygun olan şablonu seçiyoruz.

Bu dersimizde örnek olarak “Teknoloji Bağımlılığı” konusunda  bir broşür hazırlayacağız. Konuya uygun bir şablon seçerek  broşür hazırlamaya başlayabiliriz. Canva uygulamasını daha önce kullandığımız için zorlanacağınızı düşünmüyorum. Çünkü infografik ve poster için kullandığımız bütün menüler ve ayarlar aynı. Hatırlamak için önceki dersleri inceleyebilirsiniz. Genel bir hatırlatma olması bakımından canva menülerinin işlevleri için aşağıdaki resme bir göz atabilirsiniz.

Şimdi ben broşürü hazırlarken neler yaptım onu anlatıyım sizlere . İlk olarak konumu “Teknoloji Bağımlılığı” diye belirledim. Broşürümde yer vereceğim bilgilere ve resimlere ; internette konu ile araştırma yaparak karar verdim. Gerekli bilgi ve resimleri internetten indirdim. Canva uygulamasına giriş yaptım. Broşür kısmında konuma uyabilecek aşağıdaki gibi tasarımı seçtim.

Yukarıdaki resimden de anlayacağınız gibi broşürüm arkalı önlü bir kağıdı dolduracak boyutta ve 6 tane bölümden oluşuyor. İlk olarak broşürün kapağı olacak kısmı düzenledim. Kapakta kullanacağım fotoğrafı canva ‘ya Yüklemeler kısmını kullanarak ekledim. Bileşenler kısmından tasarımıma uygun bir çerçeve seçtim ve ekledim.

Başlık bölümünün yanındaki 2 kısmı birlikte kullanmaya karar verdim. Bu iki kısımdaki bütün içeriklere tıklayarak seçtim ve klavyeden Delete’ye basarak sildim. Bileşenler kısmından tasarımımla ve ekleyeceğim içeriğe uygun  şekillerden ekledim. Metin kısmından Alt başlık kısmını kullanarak metin kutuları ekledim ve içeriğimi yazdım. İçerikle ilgili bir resim ekledim. Broşürümün ilk yüzünü aşağıdaki gibi düzenledim.

Bileşenlerden şekil , Yükleme kısmından fotoğraf , Metin kısmından  metin kutuları ekleyerek broşürün arka yüzünü aşağıdaki gibi düzenledim.

Broşürünüzü  ekranın sağ üst köşesindeki İNDİR kısmını kullanarak bilgisayarınıza PDF ya da resim şeklinde indirebilirsiniz ya da sağ üst köşesindeki PAYLAŞ kısmından belirli bir e-mail adresini yazarak ya da bağlantı linki şeklinde paylaşabilirsiniz.

NOT: Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 7.Sınıf/13.-14.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir