1.DÖNEM7.SINIF

7. Sınıflar -> 12. Hafta –Sunu ve Görselleştirme Programları (Poster)

POSTER ( AFİŞ) OLUŞTURMA

Merhaba Gençler! Bu dersimizde sizlerle birlikte “Dijital ortamda nasıl poster hazırlanır?” öğreneceğiz. İlk olarak poster diğer adıyla afiş ne anlama gelir onu açıklama ile başlayalım.

Poster (afiş ) ; bir şeyi duyurmak veya tanıtmak için hazırlanan , kalabalığın görebileceği yere asılmış , genellikle resimli duvar ilanlarına denir.

Günümüzde poster hazırlamak için kullanabileceğiniz çevrimiçi bir çok uygulama vardır. Bu uygulamalara örnek olarak ;

         • Canva ,
         • Fotor Poster Maker ,
         • Fotojet ,
         • Softprint ,
         • Blockposters 

verilebilir. Biz bu dersimizde Canva uygulamasını kullanacağız.

Bundan önceki dersimizde infografik oluşturmak için Canva sitesine üye olmuştuk. Bugün de

www.canva.com.  

adresine gidiyoruz ve oturumu aç kısmında üyelik bilgilerimiz ile  giriş yapıyoruz.

Açılan sayfada ara kısmına poster yazıp aratabilir ya da listelenmiş şablonlardan Posterler kısmını bulabiliriz.

Poster tasarımına başlamadan önce” Posterin konusu ne olacak?” , “Posterin içeriğinde neler  olacak?”, “Sloganınız ne olacak?” gibi soruların cevaplarını belirleyip gerekli materyalleri ( resim , arkaplan slogan vb…) internetten bulmalıyız. Canvadaki Posterler kısmında size uygun olan tasarımı seçebilirsiniz  ya da sıfırdan bir poster tasarlayabilirsiniz.

Bu dersimizde örnek olarak “Teknoloji Bağımlılığı” konusunda bir poster oluşturacağız. Hayalinizde canlandırdığınız postere uygun şablonu canvadan seçebilirsiniz. Ben aşağıdaki şablonu seçtim.

Aşağıdaki resimde belirtiğim ayarları kullanarak sloganınızı yazabilirsiniz.

Eğer şablona ek olarak yeni bir yazı alanı eklemek isterseniz ekranın solundaki  Metin kısmına tıklayarak ekleme yapabilirsiniz.

Posterinizde kullanacağınız resimleri internetten bulabilirsiniz. Bulduğunuz bu resimleri Canva’ya eklemek için ekranın solundaki Yüklemeler bölümünü kullanabilirsiniz.

Posterinize şekil , küçük resim , çizgi vb… özellikler eklemek için ekranın solundaki Elementler bölümünü kullanabilirsiniz.

Yukarıda saydığım özellikleri kullanarak seçtiğim şablonu kendi yapacağım konuya göre aşağıdaki gibi düzenledim.

İsterseniz ekranın sol tarafındaki Background kısmından arkaplan renginizi değiştirebilirsiniz.

Posterinizi ekranın sağ üst köşesindeki İNDİR kısmını kullanarak bilgisayarınıza PDF ya da resim şeklinde indirebilirsiniz ya da sağ üst köşesindeki PAYLAŞ kısmından belirli bir e-mail adresini yazarak ya da bağlantı linki şeklinde paylaşabilirsiniz.

Canva’da poster hazırlamayı video anlatımı şeklinde izleyerek öğrenmek isterseniz aşağıdaki videomuzu inceleyebilirsiniz.

23 Nisan Posteri Oluşturma.

 

 

NOT: Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/7.Sınıf/12.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

 

 

 

 

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir