1. DÖNEM8. SINIF

8. Sınıflar -> 5.Hafta – Sosyal Medya 2

Merhabalar. Bu hafta Sosyal Medya konumuza devam ediyoruz. Sosyal Medya konusunda “Çoklu Ortam Paylaşım Platformlarını Kullanmak”  ve “Etiketleme Araçlarının Bilinçli Kullanma” başlıklarına değineceğiz. 

Eğitimde Bilişim Ağı – EBA

5.sınıfta EBA Platformunun kullanımını görmüştük. Hatırlamak için aşağıdaki sunumuzu inceleyelim.

 

Twitter Mikroblog Platformu Kullanımı

 

 

Atılan ilk tweet: Twitter’ın kurucusu tarafından -Jack Dorsey- Mart 2006 tarihinde atılmıştır.  Mesajda “Sadece twitter’imi ayarlıyorum.” yazmaktadır.  

 

Etiketleme Araçlarının Bilinçli Kullanımı

Hashtag, (#) sembolü ile kullanılan, boşluksuz şekilde yazılıp içeriklerin daha fazla kişiye erişmesine sağlayan söz öbeklerine verilen addır. 

Hashtagler, kullanıcıların ilgi duydukları bir konuyla veya belirli bir kişiyle alakalı paylaşımları kolayca bulabilmeleri için içeriklerin uygun şekilde etiketlenmesine yararlar. Facebook’ta da kullanımı olsa da en yaygın şekilde Instagram’da ve Twitter’da, paylaşılan içeriği sınıflandırma amacıyla kullanılır.

Nasıl Kullanılır?

Örnek: doğa manzara resmi paylaşıyorsunuz diyelim yorum kısmı Başına # bu kare işaretini koyuyoruz. Ve içeriğimiz doğa manzarası ile ilgiliydi #doğa #manzara # doğayürüyüşü #temizhava gibi benzer şeyler türeterek hashtagler belirleyebiliyoruz. Bu sayede Sosyal medya platformunda bir kişi #doğa ile bir arama yaptığında sizin gönderinizi görebilecek .  Bir paylaşımda birden fazla hashtag kullanabilirsiniz ama çok fazla etiket kullanmak, mesajınızın arka planda kalmasına sebep olacaktır. 

Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Kullandığımız etiket mesajımızla alakalı olmalıdır. 
 • Kullanacağımız etiketler birkaç kelimenin birleşimi olabilir. Ancak 15-20 karakterden uzun olmamalı ve her kelimenin baş harfini büyük yazarak daha kolay okunmasını sağlayabiliriz.
 • Birkaç kelimenin birleşiminden oluşan etiketlerde boşluk kullanmamalıyız. Bitişik ya da kelimeler arasına tire koyabiliriz.
 • Etiket sadece dikkat çekmek istediğimiz kelime ya da kelimeler olmalıdır.
 • Benzer konulu paylaşımlarımızda aynı etiketi kullanırsak eski paylaşımlara daha kolay erişebiliriz.
 • Etiketler herkese açık şekilde görüntülenir. Başkalarının görmesini istemediğimiz paylaşımlarda etiket kullanmamalıyız. 

 

Kullanabileceğiniz diğer etiketleme aracı ise bahsetme etiketidir. 

Mention: Bu etiket @ karakterinden sonra kullanıcı adının paylaşılması yoluyla kullanılır. Paylaşımınıza bir ya da birden fazla kişi eklerseniz o kişilerin paylaştığınız mesajdan haberdar olmasını sağlarsınız. 

 

 

NOT: Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 8.Sınıflar / 5.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

NOT: Ders akışının hazırlanmasında internet üzerinden birçok web sitesi ve Sıfırbir yayınları 8. Sınıf BTY kitabı kullanılmıştır. 

Bizi takip edin:
Pin Share

4 thoughts on “8. Sınıflar -> 5.Hafta – Sosyal Medya 2

 • su

  merhaba 8. sınıflar için özet var mı hocam teşekkürler

  Yanıtla
  • Hocam aslında bizim 8. sınıflara dersimiz yok okulumuzda. İçerik olması açısından hazırladık ders içeriklerini. Ama ekstra 8. sınıflara zaman ayıramıyoruz. Biraz daha 5,6 ve 7leri oturtalım. İnşallah 8. sınıflar için de daha fazlasını yapabiliriz.

   Yanıtla
 • Ogretmenim ben rabia bulut 6/G 656 bizim sınıfa verdiğiniz kodlama şifrelerini ben kaybettim şuan da giremiyorum hatırlama çalışıyorum olmuyor

  Yanıtla
  • Rabia şifreni siteye kayıt olduğun mail adresine gönderdim

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir