1. DÖNEM6. SINIFBTY DERSİ

6. Sınıflar -> 1. Hafta – Bilişim Teknolojileri

Herkese merhaba. Yeni eğitim-öğretim yılımız hepimize hayırlı olsun. Dersimizin işleyişinde sizlerle bu siteyi yine kullanmaya devam edeceğiz. Hem videolarımızla hem de etkinliklerimizle derslerdeki konuları daha iyi pekiştireceğiz. Eğlenceli ve bol bilgili bir yıl olması dileğiyle….

Haydi o zaman 2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım ” dersine başlayalım!

Bu senenin ilk konusu bilgisayar tarihçesini tanımakla başlıyor. Bilgisayarların geçmişten günümüze nasıl değiştiğini hep birlikte bir göz atacağız.

İlk olarak “Bilişim ile Değişim” konumuzu özetleyen videomuzu izleyelim.

Şimdi aşağıdaki etkinlikleri yaparak videoda öğrendiğimiz bilgileri pekiştirelim.

İlk etkinliğimiz bilgisayar ile ilgili temel özellikleri kapsayan doğru yanlış alıştırmamız.

Bilgisayarın Özellikleri Etkinliği

Şimdide biraz bilgisayarın tarihçesi ile ilgili alıştırmalar yapmaya ne dersin?

Bilgisayarın Tarihçesi

Günümüz Teknolojileri

Bilgisayarın Tarihçesi ve Günümüz Teknolojileri

İlginizi çekeceğini düşündüğüm bugünkü konumuzla alakalı bilgilendirici iki video daha ekliyorum aşağıdaki videoları isterseniz izleyebilirsiniz.

Hesap Makinesinin İcadı 

 

Bilgisayarın Tarihçesi

 

Ülkemizde  3 boyutlu yazıcıları kullanarak 100’den fazla engelliye robot el yapıp onların hayatını değiştiren bir dernek var. Bağış toplayarak gönüllü bir şekilde kişiye özel olarak tasarımlar yapan bu derneğin adı Robot El Derneği. Ziyaret etmek için internet sitesi: https://robotel.org/

 

Teknolojinin gelişmesi, insanların çalışma hayatında daha aktif konumda olması evlerimizde konfor alanlarımızın da değişmesine ve gelişmesine sebep oldu.  Evimizde olmasak da kombiyi çalıştırıp evin sıcaklığını ayarlayabiliriz ya da biz eve gelene kadar evimizin temizlenmesi için süpürgemizi ayarlayabiliriz.  Daha birçok Akıllı Ev Teknolojileri için videomuzu izleyelim.


Konu ile ilgili çalışma kağıdımıza ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 6.Sınıf/1.dönem 1.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir