DERSLERSCRATCH

Scratch İle Kodlama 6.Ders : Karar Senin

Merhabalar! Bu dersimizde  Scratch uygulamasında önceki haftalarda öğrendiklerimizi ,  özellikle değişken konusunu daha iyi pekiştirebilmek için yeni bir uygulamayı beraber tasarlayacağız. Uygulamamızın adı ” Doğum Günü Partisi”.

Bu dersimizdeki konularımızı kapsayan   Scratch bülteni hazırladık. İsterseniz bu bülteni indirerek konulara bir göz atabilirsiniz.

“Karar Senin !” isimli Scratch Bültenimizi indirmek için TIKLAYINIZ. 

Bu dersimizde uygulamamızda hem tekrar yapacağız hem de  Scratch’te kullanacağız yeni kod blokları da öğreneceğiz.Kullanıcı ile iletişim kurmamızı sağlayan Algılama menüsündeki 2 kod bloğunu ve Scratch’in güzel bir özelliği olan yazılan metinleri otomatik seslendirmemizi sağlayan “Metinden Sese” bölümünü tanımaya çalışacağız. “Metinden Sese ” bölümü kod bloklarını listesinde ilk başta görünmemektedir. Yüklemek için kod blokları listesinin en altında yer alan + işaretine tıklanır. Açılan pencerede ” Metinden Sese” yazan bölüme tıklandığında kod bloklarının listesine eklendiğini göreceksiniz. Bu bölümü kullanarak seslendirme işlemi yapabilirsiniz. Haydi  bu haftaki yeni kod bloklarımıza bir göz atalım.

Kod bloklarının kullanımını pekiştirmek için “Doğum Günü Partisi  ” adında bir uygulama  oluşturduk. Bu uygulamada kullanıcıdan aldığımız verileri kullanarak bir interaktif doğum günü partisi süslemesi yapabiliyorsunuz. Oyunu incelemek için yeşil bayrağa tıklayın.

Her zaman olduğu gibi projeyi kodlamadan önce kullanacağım kukla ve sahneleri belirledim. Bunları Canva ve Paint uygulamalarını kullanarak düzenledim. Ayrıca bu projede bir de doğum günü şarkısı kullandım. Bunu da internette araştırarak buldum ve indirdim. Bütün bunları resim ve sesi kullanmak istersen indirebilirsin. İndirmek için TIKLAYINIZ.  

Haydi kodlama kısmına geçelim. İlk olarak bu projede kullanacağım değişkenleri belirledim. Burada seçim yaptırdığım her öğe için bir değişken belirledim. Pasta , Balon , Yazı ve İsim bunlar değişkenlerim. Bunları Değişken menüsünü kullanarak oluşturdum. Arkasından projemde kullanacağım 3 sahneyi ekledim. Kadın kuklamı ekledim. Bu kuklanın kostümlerini ekledim. Sıra geldi kod kısmına …….

Projenin kod kısımlarını aşağıdaki basamakları izleyerek yapabilirsiniz.

 

Animasyonun nasıl yapıldığını öğrenmek için isterseniz videoyu da izleyebilirsiniz.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir