UYGULAMALAR

LiveWorkSheets Uygulaması

Merhaba! Sizlere bu yazımızda elinizdeki çalışma sayfalarınızı nasıl etkileşimli hale getirebilirsiniz ondan bahsetmek istiyorum. Bunun için kullanacağımız uygulama LiveWorkSheets. Ücretsiz ve çevrimiçi bir şekilde elinizdeki pdf , png ,jpeg ya da doc uzantılı dosyalarınızı etkileşimli bir çalışma sayfasına dönüştürmenize olanak sağlıyor.

Etkileşimli hale getirdiğiniz çalışma sayfalarınızın linklerini öğrencilerinizle paylaşıp onların eğlenceli bir şekilde alıştırmalar yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu öğrencilerinizin motivasyonunu artırırken kağıt kullanımını azalttığı için çevreye de katkısı var.

Siteye ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz. ( www.liveworksheets.com ). Üyelikten sonra başkalarının hazırladığı çalışma sayfalarını da kullanabilir ya da kendiniz de oluşturabilirsiniz. Kendiniz oluşturacağınız zaman yapmanız gereken çalışma sayfanızın dosyasını siteye yüklemek ve sonra çok basit adımlar kullanarak çalışma sayfanızın bir cevap anahtarını hazırlamak .

Peki ne tarz  alıştırmalar hazırlayabilirsiniz? Eğitime uygulanan yeni teknolojilerden tam olarak yararlanıyor : öğrencilerin mikrofonu kullanarak yapması gereken sesler, videolar, sürükle ve bırak egzersizleri, oklarla birleştirme, çoktan seçmeli , cevapları kendilerinin yazdığı  , doğru/yanlış , hatta sesli yanıtlı sorular bile ekleyebilirsiniz.

Hazırlama işlemleri de oldukça basit sadece birkaç komut yazmanız gerekiyor. Mesela sürükle bırak bir alıştırma yapacaksınız diyelim. İlk olarak sürükleyeceğiniz nesneyi seçiyorsunuz. Seçimden sonra o nesnenin üzerinde bir kutucuk oluşuyor. O kutunun içine drag:1 yazılır. Sonra sürükleneceği yer seçilir. Yine kutucuk oluşur. Onun içine de drop:1 yazılır.

Diyelim ki oklarla eşleştirme yapacaksınız. Eşleşecek ilk nesne seçilir. Kutucuğun içine join:1 yazılır. Eşleşecek diğer  nesne seçilir ve onun kutucuğuna da join:1 yazılır. İşte bu kadar basit.

Başka işlemlerinde nasıl yapıldığını öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Öğrencileriniz gönderdiğiniz çalışma sayfasını yaptıktan sonra “E-mail” gönder kısmından size gönderebilir. Ya da  öğrencilerinizi siteye ekleyerek kendi sınıfınızı oluşturabilirsiniz. Eğer kendi sınıfınız oluşturursanız her öğrencinize site tarafından bir kod verilir. Bunları öğrencilerinizle paylaşıp yaptığı alıştırmaları takip edebilirsiniz.

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir