CODE.ORG

Code.org Nedir?

Merhaba! Bu yazımızda sizlere Code.org programlama aracını tanıtmak istiyorum. Code.org , Hadi Partovi  ve Ali Partovi kardeşler tarafından yönetilen, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.  İlk ortaya çıkış sebepleri ABD ‘deki okul öğrencilerini bilgisayar bilimlerini  öğrenmeye teşvik etmektir. İlk hedefleri ABD’deki öğrenciler olsa da 2013’ten bu yana her sene düzenledikleri ” Kodlama Saati” etkinliğiyle tüm dünyada bilgisayar bilimi öğrenmeye teşvik etmektedirler.

Nesne tabanlı programlamayı baz alan sistemin çalışma pratiği, blokları çalışma alanına sürükle bırak yaparak gerekli kod bloklarını oluşturup görevi gerçekleştirmeye çalışmaktır. Başarmaları halinde bir sonraki göreve geçiyor, başaramazsa bir ipucu ekranı ile karşılaşıyorlar. Bölümler bazen bir Angry Birds sahnesi, bazen bir Zombi Plants, bazen de bir çizim ekranı olabiliyor. Görevler gittikçe zorlaşarak kodlama ve zihin gelişimi için farklı kazanımları çocuklara kazandırmak amaçlanıyor.

Öğretmenler açısından da güzel bir uygulama. Kendi sınıflarını oluşturarak öğrencilerini bu sınıflara ekleyebiliyorlar. Öğrencilerine belirledikleri görevleri ne derece yapabildiklerini gözlemleme imkanı da sunmaktadır. Ayrıca öğrencilerin oynadıkları oyun ya da izledikleri çizgi film kahramanlarının site de yer alması öğrencilerin ilgisini daha fazla çekmekte ve eğlenerek kodlama mantığının kavramalarını sağlamaktadır.

https://code.org  adresine tıklayarak siteye giriş yapabiliyorsunuz. Sitedeki kurslar 3 ana gruba ayrılmış durumda. Okul Öncesi Çocuklar ( 4-8) , Hızlandırılmış Kurs ( 9-18) ve Bağımsız Dersler dediği bilgisayarsız kodlama etkinliklerini kapsayan kısım. Bu üç kısım altında her düzeye uygun kodlama alıştırmaları mevcut.

Siteyi üye olmadan da kullanabilirsiniz. Yaptığınız etkinliklere kaldığınız yerden devam edebilmek için üye olmanız gerekir ya da bir sınıf kodu ile giriş yapmalısınız.

Daha detaylı bilgi için videomuzu izleyebilirsiniz.

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir