GOOGLE DOCSGOOGLE OFFICEOFFICE PROGRAMLARI

Google Dokümanlara Giriş

Merhabalar. Bu yazımızda sizlere metin düzenleme uygulaması ya da başka bir  deyişle kelime işlemci uygulaması olan Google Dokümanlar ( Google Docs) uygulamasına nasıl giriş yapabilirsiniz ve ekran özellikleri hakkında bilgi vermek istiyorum.

Öncelikle Kelime İşlemci Programları ; en basit tanımla, metinlerin yazılmasını / düzenlenmesini sağlayan ve resim, tablo, grafik, denklem ve simge gibi içeriklerin eklenebildiği programlardır. Yani kelime işlemci programları ile belge oluşturabiliriz. Ve oluşturduğumuz bu belgeyi yeniden düzenlenme, belgeye resim, tablo veya grafik ekleyebilme gibi şansımız vardır. En yaygın kullanılanı ve bilineni Microsoft Office Word programıdır. Microsoft Word programı lisanslı (ücretli) bir yazılımdır. Ama onun dışında ücretsiz kullanılabilecek yazılımlarda vardır. Google Dokümanlar (ücretsiz-çevrimiçi) , Libre Office Metin Belgesi, Open Office Metin Belgesi.

Hem ücretsiz olması hem de çevrimiçi kullanılmasından dolayı Google Dokümanlar uygulaması hızla daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.  Google Dokümanları öğrenen birisi diğer metin düzenleme programlarını rahatlıkla kullanabilir. Çünkü hepsinin ara yüzü ve kullanımları birbiriyle neredeyse aynı.

Haydi o zaman ilk olarak Google Dokümanlar uygulamasına nasıl giriş yapacağız onunla başlayalım. Google Dokümanları kullanabilmek için bir tane Google hesabına sahip olmanız gerekiyor. Eminim bir çoğumuz akıllı telefon kullandığımız için bir Google hesabına sahibiz. Sahip olmayanlar da aşağıdaki daha önceden hazırladığım videonun ilk bölümünü izleyerek bir hesap edinebilirler.

Linke tıklayarak   yine daha önceden hazırlamış olduğum sunudan faydalanarak Google Dokümanları açabilirsiniz.

Google Dokümanlar açtığımızda karşımıza yukarıdaki gibi bir ekran çıkıyor. Bu kısımda Google bize boş bir doküman yanı sıra hazır şablonları da sunuyor. Biz burada boş olanı (+ işareti olanı) tıklayarak tertemiz bir sayfa açıyoruz :))  Aşağıda açılan belgenin bir görüntüsü var.  Açılan belgeye Adsız Doküman adı verilir. Doküman aşağı doğru devam eden sayfalardan oluşur. “Adsız Doküman” yazan kısma tıkladığınızda belgenizin (dokümanınızın) ismini değiştirerek yeniden adlandırabilirsiniz.

Google Ofis Uygulamaları olan Google Dokümanlar, Google Slaytlar, Google E-tablolar otomatik olarak kaydedilmektedir. Bence bu özelliği de artı puandır:)  Google Drive içine hazırladığınız belgeyi kaydeder. Yani elektrik kesildi, yanlışlıkla belgenizi kapattınız diyelim. Paniğe hiç gerek yok. Yeniden belgenizi açtığınızda son yaptığınız değişiklikleri görebilirsiniz.

Aşağıdaki videoyu izleyerek Google Dokümanlara Nasıl Giriş Yapacağınızı ve Genel olarak ekranını tanıyabilirsiniz. 😉

 

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir