6. SINIF ROBOTİK KODLAMA

Robotik Kodlama 6. Sınıf ->12. Hafta -Piyano Yapımı

Merhabalar! Tinkercad ile Arduino devreleri kurmaya devam ediyoruz. Geçen dersimizde sizlerle Buzzer kullanarak melodi çalmayı öğrenmiştik. Bu dersimizde hem buzzer hem de button kullanarak piyano yapacağız. 

Geçen dersimizde notaların farklı frekansta olduğunu buna göre seslerin değiştiğini öğrenmiştik. Blok kodlama ve metin kodlama araçlarında notaların farklı değerleri vardı. Bu haftada piyanoda notları çaldırırken aşağıdaki tablodaki değerleri kullanacağız.

Evet notaların frekans değerlerini hatırladığımıza göre artık devremizi kurup kodlayabiliriz. 

Kuracağımız devrede kullanacağız devre elemanları nelermiş onları öğrenmek ile başlayalım.8 tane nota olduğu için 8 buton kullanacağız. Butonlarımızı Pull down şeklinde kullanacağız.

 

Şimdi Tinkercad’i açalım. “Circuits” bölümüne tıklayalım. Yeni devre diyelim ve yukarıdaki listede yer alan elemanları aşağıdaki resme göre bağlayarak devremizi oluşturalım.

Kod kısmına gelelim ve aşağıdaki kodları yazalım. Kodları yazdıktan sonra Simülasyonu Başlat’a tıklayalım.Buttonlara bastığımızda notalar çalacaktır.

Devre kurulumu ve kodların yazılımını videoyu izleyerek de öğrenebilirsiniz.

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Robotik Kodlama 6.Sınıf/2.dönem 12. Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir