5. SINIF ROBOTİK KODLAMA

Robotik Kodlama 5. Sınıf ->12.Hafta -Engelden Kaçıyorum!

Merhaba. Geçen hafta sizlerle Mbot robot kitini kullanarak labirent çözen bir robot kodlamıştık. Bu hafta sizlerle “Ultrasonik Mesafe Sensörünü” kullanmayı öğreneceğiz. Bu sensörü kullanarak Mbot robot kitinin engelleri fark etmesini sağlayacağız. 

İlk olarak “Ultrasonik Mesafe Sensörü” hakkında biraz bilgi edinelim.

Ultrasonik Mesafe Sensörü ; sonar iletişim kullanarak karşısındaki nesneye olan mesafeyi hesaplayan bir sensördür. . Sonar dediğimiz sistem;  insan kulağının duyamayacağız frekansta ses dalgalarını kullanarak cismin uzaklığı hesaplamamıza yardımcı olur.Hemen hemen tüm robot sistemlerinde kullanılan bir sensördür.

Sensörün çalışma prensibi basittir. Sensörde göze benzeyen iki pin vardır. İlk pinden  40 Khz frekansında bir ses dalgası  üretilir ve bu ses dalgası bir cisme çarpıp geri döndüğünde Diğer pin aktif hale gelir. Sesin havada yayılma hızını bildiğimiz için ilk pinden  verilen sinyalden sonra diğer pinin aktif olduğu zaman kadar ki süreyi ölçerek aradaki mesafeyi kolayca hesaplayabilirsiniz. 

Bu hafta bizde bu sensörü kullanarak mbot robot kitinin çevredeki engelleri algılamasını sağlayacağız. Bunun için yine simülasyonumuzu kullanacağız.

Haydi ilk olarak simülasyonu açmak ile dersimize başlayalım.

Simülasyon uygulamasına ulaşmak için TIKLAYINIZ. 

Simülasyonumuzda yukarıda gördüğünüz  engelleri çalışma alanımıza çizerek işe başlayacağız. Bu çalışma alanın  aynısını kullanmak isterseniz. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Labirent çizimini indirmek için TIKLAYINIZ.

Simülasyon uygulamasında SIM bölümüne tıklayalım. Yukarıdaki sekmelerden Upload kısmınına gelelim ve indirdiğimiz dosyaya tıklayalım. Böylelikle labirent çizimini uygulamaya aktarmış olacağız. 

Aşağıdaki kodları yazarak Mbot robotumuzu engelleri algılamasını sağlayalım.

Yukarıda yaptıklarımızı daha iyi anlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Robotik Kodlama 5.Sınıf/2.dönem 12. Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir