5. SINIF ROBOTİK KODLAMA

Robotik Kodlama 5. Sınıf ->13.Hafta -Çizgileri Takip Ediyorum.

Merhaba. Geçen hafta sizlerle Mbot robot kitinin ; Ultrasonik Mesafe Sensörünü kullanarak engelleri nasıl algıladığını öğrenmiştik. Bu haftada da sizlerle yeni bir sensörü kullanacağız. Sensörümüz ” Çizgi İzleme Sensörü”. Bu sensör sayesinde Mbot robot kitimizin çizgiyi takip etmesini sağlayacağız.

İlk olarak “Çizgi İzleme Sensörü” hakkında biraz bilgi edinelim.

“Çizgi İzleme Sensörü” çizgi izleyen robot projelerinde sıklıkla kullanılan sensördür. Çizgi izleyen robot, gideceği yolu kendisi takip eden robot tipidir. Takip edeceği yol, siyah düzlemin üstünde beyaz çizgi veya beyaz düzlemin üstünde siyah çizgi olacak şekilde hazırlanabilir. Robot bu takip etme işlemini “Çizgi İzleme Sensörü” vasıtasıyla renk farkını algılayarak yapmaktadır.

“Çizgi İzleme Sensörü” ;  üzerine 2 adet kızılötesi alıcı verici modül bulunduran ve bu modüller yardımı ile zeminde çizgi var mı yok mu bilgisine erişilebilen sensördür. İki adet olma nedeni çizgi izlerken hangi tarafa doğru yoldan çıktığını tespit ederek tekrar yola girmesini sağlamaktır.

Bu hafta bizde bu sensörü kullanarak mbot robot kitini çizgi izleyen bir robot olarak kodlayacağız. Haydi ilk olarak simülasyonu açmak ile dersimize başlayalım.

Simülasyon uygulamasına ulaşmak için TIKLAYINIZ. 

Simülasyonda yukarıdaki resimdeki çalışma alanı kullanacağız. Sim yazan bölümden yukarıdaki çalışma alanını açalım.

Aşağıdaki kodları yazarak Mbot robotumuzu çizgileri takip etmesini sağlayalım.

Yukarıda yaptıklarımızı daha iyi anlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Robotik Kodlama 5.Sınıf/2.dönem 13. Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir