YAPAY ZEKA UYGULAMALARI

Yapay Zeka Uygulamaları ->7.ve 8.Hafta – Bugün Nasıl Görünüyorsun?

Merhaba! Bu hafta sizlerle  yapay zeka kullanarak ” Duygu Analizi” yapamaya devam edeceğiz. Ama bu sefer Mblock uygulamasını kullanarak duygu analizi yapacağız ve nasıl göründüğümüzü öğreneceğiz. 

Bu uygulamamız PictoBlox uygulamasında yaptığımız duygu analizinden biraz farklı olacak. Çünkü yapay zeka modelimizi önce biz eğiteceğiz. Bunun için  “Mblock 5” programında eklenti olarak indireceğimiz “Makine Öğrenmesi” modülü sayesinde kameradan görüntüler alacağız. Bu görüntüleri arka planda işlenerek makine öğrenmesi sağlanacaktır. Öğrenme gerçekleştikten sonra kukla üzerinde blok komutlar ile kodlama işlemine başlayacağız. Kodlama sonucunda bize hangi duygu durumunda olduğunu belirleyecek.

Haydi dersimize yapacağımız “Bugün Nasılım?” isimli projeyi incelemek ile başlayalım. Bunun için Mblock uygulamasında yapılmış projeyi indirelim ve açalım.

Mblock uygulamasında yapılmış halini indirmek için TIKLAYINIZ.

Proje için gerekli duygu emojilerini indirmek için TIKLAYINIZ.

İncelediğiniz projeyi aşağıdaki sunudaki adımları izleyerek yapabilirsiniz.

Sunuyu indirmek için TIKLAYINIZ.

Projedeki resimleri  indirmek için TIKLAYINIZ.

Sunudaki basamakların nasıl yapıldığını aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Yapay Zeka Uygulamaları /2.dönem 7.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

 

 

Bizi takip edin:
Pin Share

2 thoughts on “Yapay Zeka Uygulamaları ->7.ve 8.Hafta – Bugün Nasıl Görünüyorsun?

 • Habib

  Hocam emeklerinize sağlık. Sizin emekleriniz sayesinde derslerimiz verimli geçiyor. Malum yeni ders ve kaynak sıkıntısı var. Öğrencilerime ulaştırabilmek adına Yapay Zeka 2.Dönem 1.Yazılıya hazırlık ders notlarını yüklemenizi sabırsızlıkla bekliyoruz.

  Yanıtla
  • Hocam yorumunuz için teşekkür ederiz. Bu sefer yazılı notlarını cüzi bir ücret karşılığında yükledik. Girmediğimiz dersler için ayrıca hazırlık yapmak çok daha zor oluyor. Biz de devam etmek için karşılığını almak istedik açıkçası.
   https://www.bilisimnotlari.net/2024/03/yapay-zeka-uygulamalari-1-yaziliya-hazirlik-2/ sayfamızda linklere tıkladığınızda shopier sitesine yönlendirecek sizi. Eğer isterseniz satın alarak kullanabilirsiniz.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir