6. SINIF ROBOTİK KODLAMA

Robotik Kodlama 6. Sınıf ->6. Hafta -RGB LED

Merhabalar! Bu hafta  sizlerle birlikte Tinkercad üzerinden Arduino devreleri kurmaya devam edeceğiz. Bildiğiniz üzere bundan önceki derslerimizde devrelerimize LED nasıl bağlanır öğrenmiştik ve LED kullanarak projeler yapmıştık. Bu haftaki konumuz yine LED’ler ama bu sefer RGB LED.RGB Led ile devre kurup bunu nasıl kodlandığını öğreneceğiz. Devreye geçmeden önce ilk olarak RGB Led hakkında biraz bilgi verelim. 

RGB LED ismini RED- BLUE- GREEN kelimelerinden almaktadır. Tek bir LED olmasına rağmen içerisinde temel renk olan kırmızı, yeşil ve mavi renk ışık yayan diyota sahiptir. Bu üç ana rengi karıştırarak istediğimiz renkte ledin yanmasını sağlayabiliriz.

Normal Led ‘in 2 bacağı olduğu halde RGB Led ‘in 4 bacağı vardır. Kırmızı ,Mavi ,Yeşil ve Katot bacaklarıdır.

RGB Led hakkında bilgi edindiğimize göre devremizi kurabiliriz. Bu devremizde tek RGB Led kullanarak sırasıyla Kırmızı , Mavi ve Yeşil renklerinde Led’in yanmasını yapacağız. İlk olarak devre elemanlarımızı belirlemekle işe başlayalım.

Şimdi Tinkercad’i açalım. “Circuits” bölümüne tıklayalım. Yeni devre diyelim ve yukarıdaki listede yer alan elemanları aşağıdaki resme göre bağlayarak devremizi oluşturalım.

RGB Led in 4 bacağı var demiştik. İlk bacağı Kırmızı onu dijital pinlerden 3 numaraya bağladık. 2.bacağı Katot yani (-) bacak onu GND pine bağladık. 3.bacağı Mavi onu dijital pinlerden 5 numaraya bağladık. 4. Bacağı Yeşil onu da dijital pinlerden 6 numara bağladık. Devremiz tamamlanmış oldu.

Şimdi kodlarımızı yazalım. Devremizde ilk önce 1 sn. boyunca Kırmızı yanacak sonra 1 sn. boyunca Mavi ve en son 1 sn. boyunca Yeşil yanacak.Kodları yazarken pin numaralarına ve renk sıralamasına dikkat edilmelidir.

Devre kurulumu ve kodların yazılımını videoyu izleyerek de öğrenebilirsiniz.

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Robotik Kodlama 6.Sınıf/2.dönem 6. Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir