2. DÖNEM5.SINIFBTY DERSİ

5. Sınıflar -> 11. Hafta – Hikaye Yazıyorum

Merhabalar. 11. Hafta ile devam ediyoruz. Bu hafta kazanımlarımızdan ” Verilen bir problemi uygun adımları kullanarak çözer.” ile yine bir problemi farklı algoritmalar tasarlayabileceğimizi anlatacağız. 

Ben bu hafta kılavuz kitabımızdaki “Programlamaya Başlıyorum” etkinliği yerine yine Blok Temelli Kodlama uygulamalarından -hem de Türkçe kodlama uygulamalarından – birisi olan HackerCan ile devam edelim istedim.

Böylece sizlere Hackercan’dan bahsetmiş olacağım.

HACKERCAN NEDİR?

Öğrenmek isteyen herkesin Türkçe kod yazarak yazılım geliştirme becerisi kazanması için hazırlanan Türkiye’nin ilk eğitim platformudur.

Hem Türkçe, hem İngilizce olarak kullanılabilen platform öğrencilere algoritma, problem çözme yeteneği ve programlama (gerçek kod yazma) eğitimi vermeyi hedeflemektedir. Platformun bence tek dezavantajı ücretli olması.

Platform farklı bölümlerden oluşmaktadır.

  • İHA Eğitimleri : Hackercan İHA; STEM eğitimlerinin seviyesini bir adım öteye taşımak için atılmış bir  adımdır. 12 Yaş üstü herkesin seviye seviye hazırlanmış eğitim programını tamamlayarak, insansız hava araçları (İHA) alanında tasarım, üretim ve gerçek uçuş deneyimi sahibi olması için geliştirilmiş bir eğitim modelidir. A’dan Z’ye İHA üretim ve uçuş süreçlerinin tamamını eksiksiz kapsamaktadır.
  • 6 Yaş Üstü Kodlama : 6 Yaş üstü, okuma yazmayı bilen her öğrenci Hacker Can’la yazılıma ilk adımı atabilir.
  • 9 Yaş Üstü Kodlama : 9 Yaş üstü her öğrenci, hiç bir ön bilgiye ihtiyaç duymadan Hacker Can’la programlamaya başlayabilir.
  • Macera Serisi : Uzman öğretim teknologları tarafından tasarlanan yaklaşık 200 bölümlük macera serisinde öğrenci bir takım görevleri yerine getirerek üst bölümlere geçmelidir. Bu görevleri tamamlarken, öğrencinin klavyede yön tuşlarını kullanmak yerine kod yazması gerekmektedir.
  • Çizim Ekranı : Hacker Can kodlama dili ile ekranda kare, dörtgen, çember gibi geometrik şekiller üretebilir, bunları renklendirebilirsiniz.
  • Stüdyo ile Bölüm Tasarlama : Hayalinizdeki sahneyi stüdyo ortamında gerçekleştirip, görevleri tanımlayarak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Doğru kodu yazan, bölümü geçer!

Hackercan ile Ücretsiz Bölümleri Tamamlayalım

Başlamak için tıklayabilirsiniz.

Videoyu izleyerek takıldığınız yerlerde yardım alabilirsiniz. 

https://youtu.be/uaW3t3_l7hk

Hikaye Yazıyorum Etkinliği

Bu etkinliği yaparken sınıfı gruba bölerek öğrencileri numaralandırabilirsiniz. Böylece numarasına göre herkes kendi cümlelerini yazar. Hepsini birleştirerek bir hikaye oluşturulabilir.

NOT: Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 2.Dönem/5.Sınıf/11.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir