YAPAY ZEKA UYGULAMALARI

Yapay Zeka Uygulamaları ->1.ve 2.Hafta – Ben Ne Dersem O

Merhaba! Yarı tatilimizi tamamladık ve 2.Dönemin ilk haftasına başladık.2. Dönem derslerimizde yeni yapay zeka eklentileri öğrenmeye ve onlarla uygulamalar yapmaya devam edeceğiz. İlk iki hafta PictoBlox uygulamasında “Speech Recognition” ekletisini kullanarak uygulamalar yapacağız. İlk olarak Speech Recognition eklentisinin ne işe yaradığını açıklamak ile başlayalım.

Günümüzde yapay zekâ hayatımızda çok önemli bir yer edinmiş olup, sanal asistanlar kullanılarak yapılan sesli yönlendirmelerin kullanıcıların hayatını kolaylaştırdığı da ortadadır. Bir zamanalar bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz tüm uygulamalar şu an avuçlarımızda. Sesle çalışan navigasyon sistemleri, mobil cihazlardaki sanal asistanlar kullanılarak yapılan sesli yönlendirmeler, ses tabanlı kimlik doğrulama yöntemleri, bankacılık sektöründe müşteri yönlendirme amaçlı kullanılan sesli yönlendirme teknolojileri hayatımızı kolaylaştıran önemli konuşma tanıma uygulamalarıdır.

İşte PictoBlox uygulamasında “Speech Recognition” eklentisi ; sesli verdiğimiz komutları algılayarak işlemler yapmasını sağlar. 

Haydi aşağıdaki videoyu izleyerek “Speech Recognition” eklentisinin nasıl eklediğini ve eklentiyle gelen kod bloklarının işlevlerini öğrenelim.

Kod bloklarının ne işe yaradığını öğrendik şimdi bir uygulama yaparak öğrendiklerimizi pekiştirelim. Bunun için aşağıdaki sunudaki basamakları sırasıyla yerine getirelim.

Sunuyu indirmek için Tıklayınız.

Pictoblox uygulamasında yapılmış halini indirmek için TIKLAYINIZ.

Sunudaki basamakların nasıl yapıldığını aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Yapay Zeka Uygulamaları /2.dönem 1.ve 2.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

 

Bizi takip edin:
Pin Share

3 thoughts on “Yapay Zeka Uygulamaları ->1.ve 2.Hafta – Ben Ne Dersem O

 • Taha Mutlu

  hocam, 7.sınıflarda ki seçmeli proje tasarım ve uygulamaları dersine de biz bilişim öğretmenleri mi giriyordu? Hangi derse hangi öğretmen girebilir resmi yazısı vardı bulamadım. Bilginiz var mı bu konuda, gelecek sene seçilmiş okulumda, benim gireceğim söylendi

  Yanıtla
  • Taha hocam, merhaba. https://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2024_01/16100705_9_cizelgeveesaslar.pdf bu linkten inceleyebilirsiniz. Biz de görünmüyor ders ama kimde görünüyor onu göremedim 🙂
   bu arada hocam sizden küçük bir ricam olacak. Şu an bu yorumu sanırım okulunuzdan yazdınız. Bu ip den çok rahatsız edici yorumlar geldiği için engellemişim. Şansa çöp kısmında gördüm yorumunuzu. Sanırım öğrencileriniz ders esnasında yazıyor. Ben engellerim sorun değil ama sizin yazdığınız mesajları göremeyebiliriz.

   Yanıtla
   • Taha MUTLU

    teşekkür ederim hocam. evet okuldan yazmıştım, bundan sonra ev den ya da telefondan yazmaya dikkat ederim. sürekli sitenizden yararlanıyorum emeğinize sağlık teşekkür ederim. Nasıl tür mesajlar geldiğini de mailime paylaşırsanızda sevinirim. Okuladaki tahtalar kilitli, okuldan çocukların tenefüslerde vb yazabileceğini de düşünemedim. Ona göre çocukları takip edeyim bende, rahatsızlık verdiğimiz için özür dileriz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir