6. SINIF ROBOTİK KODLAMA

Robotik Kodlama 6. Sınıf ->4. Hafta -LED-1

Merhaba! Geçen hafta sizlerle Arduino konusuna giriş yapmıştık. Ne demek olduğunu , ne işe yaradığını ve devre elemanlarının neler olduğu hakkında bilgi sahibi olmuştuk. Bu haftadan itibaren devreler kurup işler yapacağız. Bu devreleri gerçek Arduino devre elemanlarıyla değil de Tinkercad uygulamasındaki  simülasyon yardımıyla yapacağız.

Bunun için ilk olarak Tinkercad sitesini bir tanıyalım .

Hadi dersimize Tinkercad uygulamasına giriş yaparak başlayalım. Bunun için aşağıdaki linki tıklamanız yeterli. Hemen Katıl kısmına tıklayarak siteye ücretsiz üye olarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

https://www.tinkercad.com

Üye olmakta zorlanırsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Tinkercad Uygulamasına Giriş

Üye olduğumuza göre artık ilk devremizi oluşturabiliriz. Bu hafta ilk olarak tek bir led bağlayıp yanıp sönecek şekilde kodlamasını yapacağız. Şimdi  bu devre için gerekli malzemeler neler aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Şimdi Tinkercad’i açalım. “Circuits” bölümüne tıklayalım. Yeni devre diyelim ve yukarıdaki listede yer alan elemanları aşağıdaki resme göre bağlayarak devremizi oluşturalım.

Kod kısmına gelelim ve aşağıdaki kodları yazalım. Kodları yazdıktan sonra Simülasyonu Başlat’a tıklayalım. Ledimizin yanıp söndüğünü göreceksiniz.

Hadi gelin biraz işi zorlaştıralım. 2 tane ledi sıra ile yakıp söndürelim. Bunun için gerekli malzemeleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Devre elemanlarımızı aşağıdaki resme göre bağlayalım ve devremizi oluşturalım.

 

Aşağıdaki kodları yazdıktan sonra Simülasyonu Başlat’a tıklayalım. Ledlerin sıra ile  yanıp söndüğünü göreceksiniz.

Devre kurulumu ve kodların yazılımını videoyu izleyerek de öğrenebilirsiniz.

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Robotik Kodlama 6.Sınıf/2.dönem 4. Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir