YAPAY ZEKA UYGULAMALARI

Yapay Zeka Uygulamaları ->12. Hafta – Nesne Tespiti-1

Merhaba!  Bu haftadan itibaren yapay zeka paketlerini kullanarak uygulamalar yapmaya başlayacağız. Uygulamaları oluştururken “PictoBlox” ve “Mblock” uygulamalarını kullanacağız.

Bu haftanın konusu ” Nesne Tespiti”. Projemizi “pictoblox” uygulamasında oluşturacağız. Gelin ilk önce “Pictoblox” uygulaması hakkında biraz bilgi edinerek dersimize başlayalım.

İlk olarak “Pictoblox” uygulamasının tanıtım videosunu izleyelim.

Hadi “Pictoblox” uygulamasını kısaca tanıyalım.

PictoBlox, kodlamayı eğlenceli ve kolay hale getiren Scratch’in en son sürümüne dayalı bir  programlama yazılımıdır. Kullanıcı dostu arayüzü ve sürükle ve bırak işleviyle, programlama dünyasına ilk adımı atmak için ideal bir arkadaştır. Kodlama, etkileşimli animasyonlar ve oyunlar, IoT’ye dayalı ilginç projeler, robotlar için program eylemleri öğrenilebilir. PictoBlox, ek özellikler olarak donanım, robotik, yapay zeka ve makine öğrenimi ile ilgili çeşitli uzantılara sahiptir. Biz derslerimizde yapay zeka eklentilerini kullanarak çalışmalar yapacağız.

PictoBlox uygulamasını isterseniz cihazınıza indirerek kullanabilir isterseniz de online sürümünü kullanabilirsiniz. PictoBlox uygulamasını indirmek için aşağıdaki resme tıklayabilirsiniz.

PictoBlox uygulamasını online kullanmak için aşağıdaki resme tıklayabilirsiniz.

PictoBlox uygulamasına nasıl giriş yapılacağını öğrendiğimize göre artık aşağıdaki videoyu izleyerek uygulamanın arayüzünü tanıyabiliriz.

Bu haftaki konumuzun “Nesne  Tespiti” olduğunu söylemiştik. Nesne tespiti yapılabilmesi için PictoBlox uygulamasında “Object Detection” eklentisi kullanılır. Haydi aşağıdaki videoyu izleyerek bu eklenti nasıl eklenir ve bu eklenti içindeki kod bloklarının görevlerini öğrenelim.

Kod bloklarının görevlerini öğrendiğimize göre artık ufak bir uygulama yapabiliriz. Bunun için aşağıdaki sunudaki basamakları sırasıyla yerine getirelim.

Sunuyu indirmek için Tıklayınız.

Pictoblox uygulamasında yapılmış halini indirmek için TIKLAYINIZ.

Sunudaki basamakların nasıl yapıldığını aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Yapay Zeka Uygulamaları /1.dönem 12.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir