YAPAY ZEKA UYGULAMALARI

Yapay Zeka Uygulamaları ->8. Hafta – Beni Sesimden Tanıyabilir misin?

Merhaba!  Bu haftadan itibaren yavaş yavaş yapay zeka teknolojisini kullanmaya başlayacağız. Bu dersimizin konusu ses olacak. Yapay zekanın ses işleme yapısının nasıl olduğunu bu hafta detaylarıyla öğreneceğiz. Ufak bir tane de sizinle ses analiz çalışması yapacağız.

Haydi  dersimize ses işleme yapabilen yapay zeka uygulamasını deneyerek başlayalım. 

Deneyeceğimiz yapay zeka uygulamasının adı Bouncy Balls. Sesin şiddetini algılayarak ona göre ekrandaki nesnelerin hareket etmesini sağlayan bir yapay zeka uygulaması. Bu uygulamaya ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://bouncyballs.org/

Kullanımı oldukça basit bir uygulama. Siteye giriş yaptığınızda gelen bölümden BEGIN BOUNCING! kısmına tıklayarak uygulamaya giriş yapabilirsiniz. Şimdi tek yapmanız gereken sağ üst kösede mikrofon simgesini aktif etmek ve konuşmak. Siz konuştukça plastik topların sesin şiddetine göre uçuşmaya başladığını göreceksiniz. Yine mikrofon simgesinin altında emoji, göz gibi seçeneklere tıklayarak uçuşan baloncukların seklini değiştirebilirsiniz…

Uygulamayı denedik. Peki bu uygulama ses şiddetini nasıl algılıyor? Sesi nasıl yapay zeka uygulamaları işliyor?  Hadi aşağıdaki sunuyu inceleyerek bu sorulara cevap bulalım.

Haydi gelin biz de kendi sesimizi tanıyan yapay zeka uygulaması tasarlayalım. Bunun için “Teachable Machine” uygulamasını kullanacağız. Önce uygulamayı kısaca tanımayalım.

Google tarafından geliştirilen bir uygulamadır. Uzmanlık gerektirmeden bir bilgisayarı kendi görüntülerinizi, seslerinizi ve pozlarınızı tanıması için eğitebileceğiniz bir araçtır.

Öncelikle tanımasını istediğiniz nesne , ses ya da poz sisteme girilir. Yapay zeka sayesinde sonradan girdiğiniz nesne , ses ya da poz ilk veriler ile karşılaştırılarak size eşleşip eşleşmediklerini bildirir. 

Uygulamaya ulaşmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://teachablemachine.withgoogle.com/

Peki bu uygulamayı nasıl kullanacağız? Bu sorunun cevabını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Yapay Zeka Uygulamaları /1.dönem 8.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir