1. DÖNEM8. SINIFBTY DERSİ

8. Sınıflar -> 11. Hafta – Programlama (Small Basic)

Programlama (Small Basic)

Merhabalar, kısa bir moladan sonra derslerimize devam ediyoruz. Bu hafta sizlerle programlama konusuna  başlıyoruz. Bu konu için kullanacağımız program ise Small Basic.

Small Basic ; Microsoft tarafından çocuklar ve programlamaya yeni başlayanlar için özel olarak üretilmiş bir programlama dilidir. Ücretsiz olması ve kolay kurulumu Small Basic’in artı özelliklerindendir.

Small Basic çerçevesinde öğreneceğiniz her türlü bilgi ve beceri aynı zamanda diğer programlama dilleri için bir temel oluşturmanızı sağlayacaktır. Aslında bu programlama dili seçmemizin sebebi sadece Small Basic’i öğretmek değil temel programlama bilgi ve becerisini kavratmaktır. Burada kazanan programlama alt yapısı ile C# , C++ , Java gibi popüler programlama dillerinde ilerlemek daha kolay olacaktır.

Small Basic Kurulum

Haydi ! Small Basic’in kurulumu ile derslerimize başlayalım. Small Basic uygulamasını ister bilgisayarınıza yükleyerek , isterseniz de online olarak kullanabilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak Small Basic uygulamasının resmi sitesine bağlanabilirsiniz.

https://smallbasic-publicwebsite.azurewebsites.net/

Bu sitedeki Download  bölümünden programı kurulum dosyasını bilgisayarınıza indirip kurulumunu yapabilirsiniz. Start bölümüne tıklayarak da online bir şekilde programı kullanabilirsiniz. Karar sizin 🙂

Small Basic uygulamasını kurduktan sonra çalıştırdığınızda aslında çok basit bir ekran sizi karşılayacak. Ne kadar basit bir yapıya sahip olsa da burası , sihirli programlarınızı yazacağınız çalışma alanınız.

Bu çalışma alanı 3 temel kısımdan oluşuyor. Aşağıdaki resimde gördüğünüz A ile gösterilen kısım Araç Çubuğu , B ile gösterilen kısım Düzenleyici , C ile gösterilen kısım ise Durum Çubuğu . 

Araç Çubuğu ; bize yazdığımız programı kaydetme , yeni dosya açma vb.. bir çok komut vermemizi sağlayan kısımdır. Aşağıdaki resmi inceleyerek bu simgelerin ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz.

Düzenleyici ;  programımızı oluşturacak kodlarımızı yazdığımız bölümdür. Daha önce yazdığımız bir programı açtığımızda kodlarımızı bu alanda görürüz. Bu bölümde kodlarımızı değiştirebilir , silebiliriz. Aynı anda bir kaç tane düzenleyici açabiliriz.

Durum Çubuğu ; bu bölümde Small Basic uygulamasının versiyonunu görebiliriz. Bu kısımda ayrıca zaman zaman Small Basic uygulamasının güncellemeleriyle ilgili bildirimler de görülebilir.

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 8.Sınıf/1.dönem/ 12.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

Bizi takip edin:
Pin Share

2 thoughts on “8. Sınıflar -> 11. Hafta – Programlama (Small Basic)

  • Şerife

    Hocam öncelikle emeklerinize sağlık, gerçekten çok faydalı içeriklerin olduğu dolu dolu emek verilmiş harika bir sayfa oluşturmuşsunuz. Ellerinize ve yüreğinize sağlık. Bir sorum olacaktı, youtube videolarında anlatımın kısmında ses o kadar az ki. İntroda ses geliyor ama sizin anlatımınıza geçince ne kulaklık ile ne de hoparlör ile duyamıyorum, yüklerken ses ayarı seçeneği oluyor mu bilmiyorum ama yapılabilecek bir şey var mı sizce

    Yanıtla
    • Şerife hocam merhabalar. çok teşekkür ederiz güzel yorumunuz için. Evet maalesef bazı videolarımız da ses sıkıntısı oldu. Bazı videoları yetiştirebilmek için gece çektiğimiz oluyordu.Bu durumlarda ses kalitesi daha düşük oldu. Öncekiler için şu an için yapabileceğimiz bir şey yok. Çok üzgünüz. 🙁

      Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir