2. DÖNEM6. SINIFBTY DERSİ

6. Sınıflar -> 2. Yazılıya Hazırlık

2. Yazılıya Hazırlık

Merhabalar! Bu yazımızda 2. yazılıya hazırlık olması için alıştırma ve sorular hazırladık. Öncelikle bu haftaya kadar gördüğümüz tüm konuları tekrar edelim. Hatırlıyor musun? bölümünde sizin için gördüğümüz tüm blokları bir araya getirdik. İlk olarak bunları tekrar edip gözden geçirmeyi ihmal etme. 

Algoritma Nedir?

Algoritma, belli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için tasarlanan yol. Matematikte ve bilgisayar biliminde bir işi yapmak için tanımlanan, bir başlangıç durumundan başladığında, açıkça belirlenmiş bir son durumunda sonlanan, sonlu işlemler kümesidir.

Algoritmalar, sadece matematik veya programlamada değil günlük hayatta da karşımıza çıkar ve birçok alanda bize yardımcı olur.

Akış Şeması Nedir?

Akış şeması algoritmaları ve işlemleri birbirine oklarla bağlı değişik tiplerdeki kutular içerisinde gösteren yaygın bir şema tipidir. 

Bazen akış çizelgeleri olarak yazılan akış çizelgeleri, adım türünü tanımlamak için dikdörtgenler, ovaller, elmaslar ve potansiyel olarak çok sayıda başka şekiller ile akış ve sırayı tanımlamak için bağlantı okları kullanır.

Blok Temelli Kodlama

Blok tabanlı programlama ortamları, sözdizimi yerine hazır görsel bloklar halinde gelen programlama ifadelerinin “sürükle-bırak” yoluyla bir araya getirilerek yazılımların geliştirilmesine olanak sağlarlar. 

Programlama dillerinin daha kolay öğrenilmesi ve yaratıcı şekilde kullanılması için çeşitli blok temelli programlama ortamları geliştirilmiştir. Blok tabanlı programlama araçları belirli bir program dilinde kullanılan komutu, işlevini anlatan bloklara çevrilmektedir. Bu şekilde iletişim kolaylaşır. 

Blok Tabanlı Programlara örnek; Blockly Games, Scratch, Mblock, Code Org, Kodla Büyü

Scratch Nedir?

Scratch, ABD’de bulunan MIT’in geliştirdiği, 8-16 yaş arası çocukların kullanımına göre tasarlanmış ve basit bir ara yüze sahip bir programlama dilidir. Geleneksel programlama dillerinin aksine kullanıcı, istediği fonksiyonları fareyle tıklayıp sürükleyerek animasyonlar, oyunlar yaratabilir.

Scratch’in 2 versiyonu vardır. Birisi çevrimiçi Scratch platformu , bir diğeri ise çevrimdışı kullanılabilen ve bilgisayara indirilen Scratch programı.

Scratch ekranı aslında bir koordinat sistemi gibi  x ve y adında 2 eksenden oluşuyor. X ekseni ekranı yatay olarak 2’ye ; Y ekseni de dikey olarak 2 ‘ye bölüyor ve ekran 4 bölümden oluşuyor.

Ekranın tam ortasında x ve y  0 ( sıfır ) değerini alıyor. X değeri sağa gittikçe artıyor ve en büyük 240 değerini alıyor. X değeri sola gittikçe ise azalıyor ve en küçük -240 değerini alıyor. Y değeri yukarı gittikçe artıyor ve en büyük 180 değerini alıyor. Y değeri aşağıya gittikçe ise azalıyor ve en küçük -180 değerini alıyor.

Kuklaların ekranda bulundukları yere göre bir x ve bir de y değerleri oluyor. Biz bu x ve y değerlerini değiştirerek onları hareket ettirmiş oluyoruz.

Evet bu hafta öğreneceğimiz kod bloklarına göz atmaya ne dersiniz? Bu hafta kod bloklarımız hareket ağırlıklı bloklardan oluşuyor. Aşağıdaki resmi inceleyerek ne işe yaradıklarını öğrenebilirsiniz.

Tekrar yaptıysan, aşağıda verilen sunuda ki algoritma örneklerini kullanarak Scratch üzerinde projelerinizi oluşturabilirsin.

Scratch Çalışma Soruları sayfasını indirmek için tıklayınız. 

 

Scratch Çalışma Sorularının cevapları için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir