1. DÖNEM8. SINIFBTY DERSİ

8.Sınıflar ->2. Hafta – Gizlilik ve Güvenlik

GİZLİLİK VE GÜVENLİK

Merhabalar! Bu haftaki dersimizin konusu Gizlilik ve Güvenlik. İnternet bu kadar hayatımızın içindeyken artık gerçek hayatta ki  gibi kendimizi koruyup kollamamız gerekiyor.  Hadi biraz sohbetle başlayalım.

 

  • İnternetten alışveriş yapıyor musunuz? İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?
  • Bir e-ticaret sitesinin güvenilir olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?
  • İnternet üzerinden alışveriş yaparken olumsuz bir durumla karşılaştınız mı?

 

 

Bilgisayar ve İnternet teknolojisindeki hızlı ilerleme sonucunda üretilen veri, hiç durmadan artmaktadır. Özellikle İnternet kullanımının oluşturduğu büyük miktardaki bilgi, her gün milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Fakat bu internet kullanıcıların çok küçük bir kısmı bilginin güvenliği  hakkında farkındalığa sahiptir.

Bilişim sistemlerinin güvenliğini tehdit eden kötü niyetli yazılımlar mevcuttur. Bunları bir önceki dersimizde görmüştük. Bu dersimizde bilgilerimizi olası tehlikelere karşı korumak için kullanabileceğimiz çeşitli güvenlik yazılımlarından bahsedeceğiz. Bunlardan en bilineni antivirüs yazılımlarıdır. Ayrıca antimalware, spyware ve popup koruma yazılımları gibi farklı tehlikelerden koruyan güvenlik yazılımları da mevcuttur.  Windows Defender ve Windows Güvenlik Duvarını 6. sınıf konularımızda görmüştük. Bu konumuzda ücretsiz antivirüs programı olan 360 Total Security antivirüs yazılımının kullanımını inceleyeceğiz.

360 Total Security yazılımını indirmek için tıklayınız. 

 

 

İnternette karşımıza çıkan her bilgi doğru ve güvenilir değildir. İnternet ortamında farklı sitelerde milyonlarca bilgi  paylaşılmaktadır.  Belirli bir konu ile ilgili bilgiye ulaşmak isteyen kullanıcılar çoğu zaman araştırma konusu ile alakasız, yanlış ve güvenilir olmayan birçok bilgiye de ulaşabilmektedir. Bu durum sanal ortamda karmaşa ve erişim problemi oluşturmaktadır. Bu nedenle hangi bilgilere dikkat edilmesi gerektiği ya da hangilerine dikkat edilmemesi gerektiği büyük önem taşımaktadır. 

 

Kaynak: https://www.siberay.com/bilgi-kirliligi

İnternet ortamında, karşımıza çıkan herhangi bir bilginin doğruluğunu teyit edebileceğimiz bazı siteler bulunuyor.

Örneğin;

https://teyit.org

https://dogrulukpayi.com

 

1.Ünite de gördüğümüz konulardaki göz çarpan kelimelerden oluşan bulmacamızı çözelim.  

NOT: Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 8.Sınıflar / 2.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

NOT: Ders akışının hazırlanmasında internet üzerinden birçok web sitesi ve Sıfırbir yayınları 8. Sınıf BTY kitabı kullanılmıştır. 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir