BTY DERSİYARIŞMALAR

Bilge Kunduz Etkinliği

BİLGE KUNDUZ NEDİR?

Bilge Kunduz, bilgisayar bilimini ve bilgi işlemsel düşünmeyi her yaştan öğrenciye öğretmek amacı ile oluşturulmuş, bu konudaki farkındalıkları attırırken eğlendirmeyi de önemseyen uluslararası bir etkinliktir. Etkinlik Ankara Üniversitesi bünyesinde gönüllü akademisyenler tarafından yürütülmektedir. Bu etkinlik kapsamında, birçok ülke aynı dönemde öğrencilerin enformatik ile ilgili yetenekleri test eden çevrimiçi bir etkinlik düzenlenmektedir.

Etkinlikteki, kısa sorulara Bilge Kunduz görevleri denmektedir. Bu görevler, enformatik (bilgisayar bilimi) konusunda hiçbir ön bilgisi olmayan kişiler tarafından yanıtlanabilir. Bu görevleri çözebilmek için öğrenciler bildiklerini gözden geçirmeli, hesaplama yapmalı, karar vermeli, neden-sonuç ilişkisi kurmalı, analitik düşünme ve problem çözme gibi üst düzey düşünme becerilerini kullanmalıdır.

Daha fazla bilgi için https://bilgekunduz.org/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2022 Bilge Kunduz Etkinliği Başlıyor!

Bilge Kunduz Uluslararası Enformatik ve Bilgi İşlemsel Düşünme Etkinliği 8-12 Kasım 2021 haftasında gerçekleştirilecektir.

2021 Bilge Kunduz Veli İzin Belgesi için tıklayınız.

2021 Bilge Kunduz Etkinliğine Nasıl Katılırız?

Etkinliğe öncelikle öğretmenlerin kayıt yaptırması gerekiyor.

Etkinlik menüsünden Öğretmenler için sayfasına geldik. Burada “Başvuru yapmak için tıklayınız” yazan cümlede tıklayınız a bastık.

Okul kayıt formunda istenilen bilgileri dolduruyoruz. Koordinatörlük başvurumuzu yapınca etkinlik için okul kodu verecek. Eğer daha önceki senelerde kaydolduysanız aynı mailiniz ile Okul Girişi’ nden giriş yapabilirsiniz.

Etkinlik süreci:

  1. Öğretmenlerin/Koordinatörlerin okullarını kaydettiklerinde otomatik olarak oluşturulan okul kodunu tüm öğrencilere vermeleri yeterlidir. Etkinliğe tüm öğrenciler katılabilir. Öğrenci seçimi yapmanıza gerek yoktur.
  2. Etkinlik süreci ile ilgili öğrencilerinize bilgi veriniz.
  3. Öğrencilerin bilgekunduz.ankara.edu.tr sitesine giriş yapmasını ve ilgili formu doldurmasını sağlayınız.
  4. Etkinlik sürecini başlatınız

Etkinlik sonrası

  1. Öğretmenler etkinlik sonrasında okul kodlarını görmek veya değiştirmek ister ve öğrencilerin sonuçlarına bakmak isterse bilgekunduz.ankara.edu.tr/okul_giris adresini kullanabilirler.
  2. Etkinliği tamamlayan her öğrenci için sonrasında özel olarak tasarlanmış katılım belgesi elektronik olarak öğrencilere verilecektir.
  1. Tüm görevlerin çözümleri web sitesinde yer alacaktır.

 

 

 

2021 Bilge Kunduz Etkinliğine Öğrenciler Nasıl Katılır?

Öğrencilerin bilgekunduz.ankara.edu.tr sitesine giriş yapmasını ve ilgili formu doldurmasını sağlayınız.

Okul kodunu öğrencilerinize hatırlatınız.

Öğrencilere etkinliğe katılacakları mekanı hazırlamayı unutmayınız.

Etkinlik 45 dakika süreceği için ders saati yeterli olmayabilir, bu yüzden teneffüsten süre ayırmanız gerekebilir.

 

 

 

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir