BEPBTY DERSİ

BEP -> Fare ve Klavye Kullanımı

Fare ve Klavye Kullanımı

Merhabalar. Bu dersimiz de seninle Fare ve Klavye Kullanımını öğreneceğiz. Ve biraz yazı çalışması yapacağız. Ama sana hatırlatmak istediğim bir konu var. Bilgisayar başında oturma kurallarımızı ne kadar öğrenmişsin bir bakalım. 

Bilgisayar başında nasıl oturuyorduk? Hadi hemen hatırlayalım. Önce aşağıdaki videomuzu izleyelim. 

 

Şimdi aşağıdaki afişimizi inceleyelim. İstersen not alabilirsin.  

Bilgisayar başında otururken DİK OTURMALIYIZ. Unutma EKRANA YAKINDAN BAKMAMALISIN. ve bilgisayarının ekranı mutlaka GÖZ HİZASINDA OLMALI. 

Ayaklarını YER İLE TEMAS ETTİRMELİSİN. Ayakların havada kalmamalı. Oturduğun KOLTUĞUN YÜKSEKLİĞİ AYARLANABİLİR olmalı. 

Yukarıda verilen resme iyice bak şimdi. KOLLARININ DİRSEKTEN 90DERECE KIRILDIĞINI göreceksin.  Bu kurallara dikkat edersen fiziksel açıdan çok sağlık sorunu yaşamazsın. 

Bir bilgisayarı nasıl açarız? Eğer bunu bilmiyorsan; aşağıda senin için 2 tane resim paylaştım. Bunlardan biri laptop un nasıl açılacağını, biri de masaüstü (kasası olan) bilgisayarın nasıl açılacağını gösteriyor. 

Laptop nasıl açılır
Masaüstü Bilgisayar nasıl açılır

Masaüstü bilgisayarını açarken Kasa üzerinde güç düğmesi bulunur. Bu düğmeye basarak bilgisayarına elektrik gelir ve bilgisayarın açılır. Eğer ekranında görüntü yoksa Monitör(ekran) ünü de açman gerekir. 

 

 

 

 

 Bilgisayarımızı açtıktan sonra Ekranımızda karşılaştığımız ilk görüntüye masaüstü diyoruz. Aşağıdaki resimde masaüstü ile ilgili bilmen gerekenler özetlenmiş. Hadi önce sen incele. 

 

Kaynak : Bu resimler YETSİS yayıncılık 5. Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Akıllı Defter den alınmıştır. 

 

Hadi biraz faremizin sol tuşunu kullanarak sürükleyip bırakma alıştırması yapalım. Hem de bilgisayar başında nasıl oturmalıyız hatırlayalım. Demet öğretmenin Wordwall da hazırladığı aşağıdaki etkinliği yapmaya başlayalım mı?

Hadi biraz faremizin sol tuşunu kullanarak tıklama alıştırması yapalım. Hem de  Günlük Hayatta Bilişim Teknolojileri konusunu hatırlayalım. Fatih öğretmenin Wordwall da hazırladığı aşağıdaki etkinliği yapmaya başlayalım mı?

Bizi takip edin:
Pin Share

2 thoughts on “BEP -> Fare ve Klavye Kullanımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir