BLOK TEMELLİ KODLAMAKODLAMASCRATCH JR

Scratch Jr Uygulamasını Tanıyalım

Scratch Jr Kodlama Uygulaması Nedir?

Scratch Jr, dünyada pek çok öğrencinin kullandığı Scratch uygulamasının okul öncesi öğrenciler için geliştirilmiş bir platformudur. Uygulama, 5-7 yaş arası çocukların kendi interaktif hikâye, animasyon ve oyunlarını yapabildiği, aynı zamanda programlama öğrenmeye yardımcı olabilecek bir uygulamadır.

Scratch Jr Kodlama Uygulaması Nasıl Kurulur?

Bu uygulama; bilgisayara, tablete kurulabildiği gibi online olarak da kullanılabilir. Kurulum için https://jfo8000.github.io/ScratchJr-Desktop/ bağlantısından indirilir. Tablet ve telefon üzerinden, App Store ya da Play Store üzerinden ücretsiz olarak da yüklenebilir.

Scratch Jr Kodlama Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Scratch Jr uygulaması açılarak yeni bir proje oluşturulur. 

Scratch JR ara yüzü aşağıdaki resimdeki gibidir. Masaüstü sürüm ve tablet sürümündeki karakterler birbirinden farklı olabilir.

Uygulama açıldığında çalışma alanı boş gelir. Pencerenin üst tarafında bulunan “Çalışma alanına resim ekleme” butonu aracılığı ile arka plan resmi eklenebilir. Uygulama içinde  gösterildiği gibi çöl, ova, orman, oda gibi pek çok arka plan bulunur.

Eklenmek istenen arka plan resmi seçilip sağ üst tarafta bulunan onay işaretine basılarak arka plan resmi değiştirilebilir. Kullanıcı, ayrıca kendi arka plan resmini de oluşturabilir.

Scratch Jr içerisinde karakter olarak pek çok insan, hayvan, bitki ve eşya bulunmaktadır. Bunun haricinde ilgili karakterin üzerindeki palet işaretine tıklanarak da yeni karakter çizilebilir. Uygulamada karakterlere hareket verebilmek için alt tarafta bulunan blok grupları kullanılır. Bunun için karakter seçili durumda iken olaylar blok grubunda bulunan bloklardan faydalanılır.

Uygulama penceresinin üst tarafında bulunan yeşil bayrağa tıklanarak uygulama başlatılabilir. Alternatif olarak; karakterin üzerine tıklanınca, karakterler birbirine değince gibi farklı aksiyonlarla da uygulamanın ya da karakterin harekete geçmesi sağlanabilir. Aynı şekilde hareket blok grubu üzerinde  de karakterlerin hareket edebilmesi için bloklar bulunur

Hareket blokları sayesinde karaktere ileri – geri, yukarı – aşağı, zıpla- başa dön gibi komutlar verilebilir.  Bu blokların alt tarafında bulunan sayılar ise bloğun kaç defa çalışacağını gösterir.

Scratch Jr Kodlama Uygulaması Nasıl Kullanılır? İzlemek için Tıklayınız.

 

Kaynak : MEB 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir