SMALL BASIC

2.Ders:Small Basic Ekranını Tanıyalım

Merhaba! Bu yazımızda sizlerle Small Basic uygulamasının ekran elemanlarını tanıyacağız. Small Basic uygulamasını kurduktan sonra çalıştırdığınızda aslında çok basit bir ekran sizi karşılayacak. Ne kadar basit bir yapıya sahip olsa da burası , sihirli programlarınızı yazacağınız çalışma alanınız.

Bu çalışma alanı 3 temel kısımdan oluşuyor. Aşağıdaki resimde gördüğünüz A ile gösterilen kısım Araç Çubuğu , B ile gösterilen kısım Düzenleyici , C ile gösterilen kısım ise Durum Çubuğu . 

Araç Çubuğu ; bize yazdığımız programı kaydetme , yeni dosya açma vb.. bir çok komut vermemizi sağlayan kısımdır. Aşağıdaki resmi inceleyerek bu simgelerin ne işe yaradığını öğrenebilirsiniz.

Düzenleyici ;  programımızı oluşturacak kodlarımızı yazdığımız bölümdür. Daha önce yazdığımız bir programı açtığımızda kodlarımızı bu alanda görürüz. Bu bölümde kodlarımızı değiştirebilir , silebiliriz. Aynı anda bir kaç tane düzenleyici açabiliriz.

Durum Çubuğu ; bu bölümde Small Basic uygulamasının versiyonunu görebiliriz. Bu kısımda ayrıca zaman zaman Small Basic uygulamasının güncellemeleriyle ilgili bildirimler de görülebilir.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir