YAPAY ZEKA UYGULAMALARI

Yapay Zeka Uygulamaları ->9.Hafta- El Hareketlerini Algılama-1

Merhaba! Bu hafta sizlerle  yapay zeka kullanarak insan vücudunun hareketlerini algılamayı ve bu hareketlere bağlı olarak işlemler yapmayı öğreneceğiz. Bu uygulamaları yapmak için PictoBlox uygulamasında “Human Body Detection ” eklentisini kullanacağız.  İlk olarak “Human Body Detection “eklentisinin ne işe yaradığını açıklamak ile başlayalım.

İnsan vücudunun belirli bir bölümünü bir görüntüden tespit etmek için bilgisayarlı görü teknikleri kullanılır. Yapay zeka temel vücut eklemlerinin konumunu belirler ve poz tahmin modelleri geliştirilir. Mesela elin açık veya kapalı olduğunun algılanması gibi… Poz tahmin
modelleri, giriş olarak bir görüntü alır ve vücut bölümlerine ait anahtar noktalar hakkında bilgi verir. Tespit edilen anahtar noktalar, 0-1  gibi  güven puanı ve vücudun hangi parçası olduğunu belirten bir indeks (sıra numarası) bilgisi tanımlanır. Güven puanı, o konumda kilit bir noktanın bulunma olasılığını gösterir  Mesela  el işaretleri gibi… 

Pictoblox uygulamasında insan hareketleri algılanacaksa “Human Body Detection ” eklentisi kullanılır.  

“Human Body Detection ” eklentisi  ; görüntüden insan vücudunun bölümlerini algılamak için kullanılan eklentidir. Bu eklenti insan vücudunun bölümlerinin (eklemler, uzuvlar, gövde, baş) uzamsal konumlarını belirleyerek bir görüntü veya videodan bir kişinin pozunu, duruşunu, el hareketlerini tespit etmek için kullanılır.

Haydi aşağıdaki videoyu izleyerek “Human Body Detection “ eklentisinin nasıl eklediğini ve eklentiyle gelen kod bloklarının işlevlerini öğrenelim.

Kod bloklarının ne işe yaradığını öğrendik şimdi bir uygulama yaparak öğrendiklerimizi pekiştirelim. Bunun için aşağıdaki sunudaki basamakları sırasıyla yerine getirelim.

Sunuyu indirmek için Tıklayınız.

Pictoblox uygulamasında yapılmış halini indirmek için TIKLAYINIZ.

Sunudaki basamakların nasıl yapıldığını aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Yapay Zeka Uygulamaları /2.dönem 9.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

 

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir