2. DÖNEM6. SINIFBTY DERSİ

6. Sınıflar -> 11. Hafta – Haydi Canlanalım

Haydi Canlanalım

Merhabalar! Scratch uygulamasını tanımaya devam ediyoruz. Son hafta sizlerle kuklalarımızı hareket ettirmiştik. Bu hafta ise sahne geçişleri  ve kuklaların ikizlerini yaparak çoğaltmayı nasıl yapacağımızı öğreneceğiz. Yeni öğreneceğimiz kod bloklarını pekiştirmek için eski öğrendiklerimizi de kullanarak güzel bir animasyon oluşturacağız Haydi o zaman canlanma zamanı .

 

Bu haftada konularımızı kapsayan Scratch bültenimiz hazırladık. Hem bu haftanın kod bloklarını öğrenmek hem de yapacağımız animasyonun kod bloklarını görmek isterseniz ” Sahneden Sahneye” isimli bültenimizi indirebilirsiniz.

“Sahneden Sahneye “ isimli Scratch Bültenimizi indirmek için TIKLAYINIZ

Scratch Bültenimize sayfa olarak ulaşmak için  TIKLAYINIZ.

 

 

Haydi dersimize başlayalım. Bu haftaki yeni kod bloklarımıza bir göz atalım. Aşağıdaki resmi inceleyerek ne işe yaradıklarını öğrenebilirsiniz.

 

Bu kod bloklarının detay olarak nasıl kullanıldığını öğrenmek isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Kod bloklarının kullanımını pekiştirmek için “Mevsimler” adında bir animasyon oluşturduk. Aşağıda bu animasyonun detaylarını bulabilirsin.

Animasyonu göremiyorsanız indirmek için TIKLAYINIZ.

Bu tarz bir animasyon yapacağınız zaman ilk yapmanız gereken bir senaryo belirlemektir. Bu animasyonda 4 mevsimin özelliklerine göre kuklalar eklenerek onlara hareket verildi. Her mevsimde 3 sn. ekranda kalma süresi belirlendi ve animasyon toplam 12 sn. oldu. Senaryoyu belirledikten sonra bu senaryoya uygun kukla ve dekorları hazırlamalısınız. Ben bunun için Canva ve Paint uygulamalarını kullandım. Toplam 4 dekor ve 6 kukla hazırladım.

Eğer sizde bu animasyonun aynısını yapmak isterseniz kullandığım dekor ve kuklaları indirebilirsiniz. İndirmek için TIKLAYINIZ.  

Dekor ve kuklalarımı belirledikten sonra sıra geldi kodlama kısmına….. Bunun için ilk olarak Scratch uygulamasını açtım. Kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptım. Oluştur dedim. Bu animasyonda ilk olarak sahnelerimi ekledim. ( 4 tane ) ve aşağıdaki kod sıralamasına göre kuklalarımı ekleyerek kodlarımı yazdım.

 

Animasyonun nasıl yapıldığını öğrenmek için isterseniz videoyu da izleyebilirsiniz.

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 6.Sınıf/2.dönem/ 11.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

2 thoughts on “6. Sınıflar -> 11. Hafta – Haydi Canlanalım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir