6. SINIF ROBOTİK KODLAMA

Robotik Kodlama 6. Sınıf ->9. Hafta -Polis Sireni

Merhabalar! Tinkercad ile Arduino devreleri kurmaya devam ediyoruz.Bu hafta sizlerle yeni bir devre elemanı daha öğreneceğiz.Bu devre elemanı Arduino devrelerinde ses ile ilgili işlem yapmamızı sağlayan  Buzzer.

Haydi ilk olarak Buzzer devre elemanını beraber bir tanıyalım.

Projenizde ikaz sesi ya da bir müzik çalması gerekiyorsa kullanacağınız devre elemanı Buzzer’dır.

Buzzer özellik bakımından Ledlere benzer. Onlarında bir kısa bacağı vardır bir de uzun. Kısa bacağı eksidir. Bu bacağı devremizde GND pin’e bağlamamız gerekir. Uzun bacağı artıdır. Bu bacağına da ledlerde olduğu gibi direnç bağlanır.

İsterseniz hem ledleri hem  de Buzzer kullanacağımız bir proje yapalım. Polis arabalarındaki çakarlı siren sesinin benzerini projemizle birlikte oluşturalım. polis arabalarının tepe lambalarında kırmızı ve mavi renkli ışıklar vardır ve keskin bir siren sesi duyulur. Bizde projemizde kırmızı ve mavi renkli 2 led ve buzzer kullanarak benzerini yapmaya çalışalım.

İsterseniz bu devremiz için neler gerekli onlarla dersimize başlayalım.

Şimdi Tinkercad’i açalım. “Circuits” bölümüne tıklayalım. Yeni devre diyelim ve yukarıdaki listede yer alan elemanları aşağıdaki resme göre bağlayarak devremizi oluşturalım.

Kod kısmına gelelim ve aşağıdaki kodları yazalım. Kodları yazdıktan sonra Simülasyonu Başlat’a tıklayalım. 

Devre kurulumu ve kodların yazılımını videoyu izleyerek de öğrenebilirsiniz.

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ Robotik Kodlama 6.Sınıf/2.dönem 9. Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir