2. DÖNEM6. SINIF

6. Sınıflar -> 17. Hafta – Scratch Projem

Merhabalar! Bu hafta Scratch uygulamasında kendi projemizi oluşturacağız. Ben bugüne kadar öğrendiğimiz kod bloklarını kullanarak sizler için örnek bir proje hazırladım. Sizler de istediğiniz konuda öğrendiğimiz kodları kullanarak kendi projelerinizi hazırlayacaksınız.

İsterseniz benim hazırladığım projeyi inceleyebilirsiniz. Proje olarak “Uzay Savaşları” adında bir oyun tasarladım.

Bu hafta da konularımızı kapsayan   Scratch bülteni hazırladık. Bu bülteni indirerek uygulamaları yapmaya çalışabilirsiniz.

“Uzay Savaşları” isimli Scratch Bültenimizi indirmek için TIKLAYINIZ. 

Bu hafta kodlayacağız oyunu incelemekle işe başlayalım. Aşağıdaki yeşil bayrağa tıklayarak oyunu başlatabilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi ilk olarak nasıl bir oyun yapacağımın planını yaptım ve buna uygun sahne ve kuklalarımı belirlemekle işe başladım. Bu oyunda 4 tane sahne ve 4 tane kukla kullandım. Bu sahne ve kuklaları kodlamaya geçmeden önce hazırladım. Sizlerde benim kullandığım kukla ve sahneleri kullanmak isterseniz indirebilirsiniz. Sahne ve kuklaları indirmek için TIKLAYINIZ

Şimdi kodlama kısmına geçelim. İlk olarak  projemde kullanacağım  sahneleri ekledim. Arkasından bu oyunda kullanacağım değişkenleri ekledim. Bu projede Puan , Süre , Can ve lazer ile roket kuklamın koordinatlarını aynı yapmak için ( böylelikle roket ateş atıyormuş gibi oldu ) LazerX , LazerY diye değişkenler belirledim.   Sonra Başla isimli kuklamı ekledim ve sırası ile aşağıdaki işlemleri yaptım.

Projenin kod kısımlarını aşağıdaki basamakları izleyerek yapabilirsiniz.

 

Bu uygulamanın  nasıl yapıldığını öğrenmek için isterseniz videoyu da izleyebilirsiniz.

 

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 6.Sınıf/2.dönem 17.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir