2. DÖNEM7.SINIF

7. Sınıflar -> 3. Hafta – Problem Çözme Kavramları ( Compute It )

COMPUTE İT

Merhaba! Bu dersimizde sizlerle birlikte programlama konusuna giriş yapacağız. 5. ve 6. sınıfta problem , veri , sabit -değişken , algoritma kavramlarını detaylı bir şekilde görmüş ve blok kodlama araçlarıyla kodlamaya giriş yapmıştık.Bu dersimizde sizlerle birlikte programlama konusuyla ilgili alıştırmalar yaparak eski bilgilerimizi hatırlayacağız. Bu sefer kullanacağımız uygulama Compute It kodlama aracı. Bu aracı seçmemizin sebebi diğer kodlama araçlarının tam tersi işlem yapması. Diğer kodlama araçlarında sizler kodlama yazarken bunda verilen kodların ne işlem yapacağını bulmaya çalışıyorsunuz. Bu da algoritma kavramının daha iyi anlaşılmasını sağlayacağını düşündük.Hem eğleneceğiz hem de öğreneceğiz. Hadi ilk olarak Compute It Kodlama Aracını tanıyalım.

Compute It Kodlama Aracı;  klavye ile algoritma basamaklarını uygulamak  için geliştirilmiş bir uygulamadır. Klavye yön tuşları ile oynanır. 58 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümlerde temel yönlendirme algoritma varken ilerleyen bölümlerde döngüler ve koşullar algoritmaya dahil olmaktadır. Üyelik gerektirmeden kullanılabilmektedir.

Compute It Kodlama Aracına giriş yapmak için tek yapmanız gereken sitesine giriş yapmaktır. Üyelik gerektirmez. Bölümleri tamamladıkça yeni soru ekrana gelmektedir. Toplam 58 bölümden oluşur. Giriş için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://compute-it.toxicode.fr/

Yukarıdaki linke tıklayarak siteye giriş yapın. Arkasından gelen soruları yapmaya çalışın. eğer takıldığınız bir nokta olursa aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz. Kolay gelsin 🙂

İlk 30 bölümün anlatımına aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

İLK 30 BÖLÜM

31-58 arasındaki bölümlerin anlatımına aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

31-58 ARASI BÖLÜMLER

 Çalışma kağıdını indirmek için TIKLAYINIZ.

Sevgili meslektaşlarım bu dersin günlük planına  Evraklar/Günlük Plan/ 7.Sınıf/2.dönem 3.Hafta kısmından ulaşabilirsiniz. Menüye gitmek için tıklayın.

 

Bizi takip edin:
Pin Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir